Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 834 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
„Podkova“ ukována v Sofii Tisk Email

Čtvrtek, 12. ledna 2012Sofie – Bývalá bulharská ministryně zahraničních věcí přiznala, že ságu „Operace podkova“ napsala vláda tohoto státu bezprostředně před útokem na Jugoslávii, a že ona tento plán, nezkoumajíc věrohodnost údajů předala Německu.

Dokument s názvem „Operace podkova“ sepsala bulharská vláda, i když její zpravodajská služba vyjádřila výhrady ohledně jeho obsahu, řekla bývalá ministryně zahraničí Naděžda Nejinska, která v té době měla příjmení Michajlova.

„Německému ministrovi zahraničí Joschku Fischerovi respektive NATO jsem předala

zprávu bulharské vlády, ve které se jasně uvádí, že existoval plán „Podkova“ pečlivě připravován zpravodajskými službami v Srbsku“, řekla bývalá bulharská ministryně, nyní poslankyně Evropského parlamentu.

Prohlášení bývalé ministryně představuje první uznání některého z bulharských představitelů, že tento dokument vznikl v Bulharsku, jak již léta tvrdili němečtí zpravodajové, přičemž si nad celou touto aférou myli ruce. Ministryně neuvedla, kdy tento dokument Fischerovi předala, avšak více nezávislých zdrojů potvrdilo pro internetový portál RTS, že se tak stalo „pár týdnů před“ začátkem operace leteckých útoků proti Jugoslávii. 

„Operace podkova“ je jednou z nejkontroverznějších epizod ve válce na Kosovu v roce 1999, především proto, že existence tohoto plánu nikdy nebyla prokázána. Tento „plán“ posloužil tomu, aby se utlumili protivníci války, především v Německu. Během střetů v roce 1999 bylo z Kosova vyhnáno přibližně 800 000 Albánců.

„Milošević se pokusil dosáhnout dvou cílů. Za prvé, zničit UÇK a za druhé vyčistit Kosovo od Albánců. Tento plán způsobil masové deportace Albánců z Kosova. Vše začalo v únoru 1999“, uvedla Naděžda Nejinska v pořadu Tajná historie operace Podkova bulharské televize BTV.

Bývalá ministryně zahraničních věcí dále uvedla, že vláda v Sofii předala NATO během roku 1999 tuto zprávu, přestože zpravodajské služby upozorňovaly, že informace nemohou potvrdit.

„Když takové údaje existují, je logické, že je postoupíme našim partnerům. Pokud ti vyhodnotí údaje jako nevěrohodné, mají právo je nepoužít. Ale je to upozornění, že my jako odpovědní národní politici musíme chránit stát,“ a poznamenala, že Joschka Fischer upozornění pochopil jako velmi závažné.

 

Geneze „Operace podkova“

Dokument „Operace podkova“ představil veřejnosti jako první tehdejší ministr obrany Rudolf Scharping, který 7. dubna 1999 tvrdil, že nález zpravodajských služeb je korunním důkazem Miloševićova plánu etnických čistek na Kosovu, jehož realizaci začalo NATO bránit dva týdny předtím.

Scharping tento dokument přednesl veřejnosti navzdory jasným upozorněním německých zpravodajů, že neexistují důkazy o autentičnosti tohoto dokumentu, a že přichází z krajně podezřelých zdrojů. Dokument však skvěle posloužil k tomu, aby byli diskvalifikováni všichni, kdo nesouhlasili s intervencí proti tehdejší SR Jugoslávie.

Kromě bulharské ministryně „distribuoval“ tento plán ministrům členských států NATO také rakouský ministr zahraničí Wolfgang Schissel, takže i Rakousko se ocitlo ve středu kontroverzí spojených s tímto dokumentem.

„Údaje o jugoslávských bezpečnostních silách, které poskytl německý ministr obrany, jsou nepravdivé a v protikladu se všemi dostupnými relevantními informacemi,“ řekl tehdejší rakouský ministr obrany Werner Fasslabend v létě roku 1999 jako odpověď na otázku poslanců o „Operaci podkova“.

Podstatou dokumentu, který bulharská zpravodajská služba pojmenovala „Operace podkova“, je výsledek „analýz událostí z ledna a února roku 1999, které provedli bulharští zpravodajští analytici“. Dokument vznikl na základě zpráv Pozorovatelské mise OBSE, podle kterých se jednotky srbských sil, bezprostředně před začátkem války, nacházely na okrajích Kosova, což bulharské analytiky navedlo k názvu „Podkova“.

Bulharské nálezy zkoumala německá zpravodajská služba BND, resp. oddíl „FüS II 3“, který Bon informoval, že na základě přehledu situace v terénu lze konstatovat, že „neexistují znaky začátku závažnější operace proti UÇK“, řekli pro internetový portál RTS němečtí zpravodajové.

Současně, němečtí zpravodajové usoudili, že UÇK se vyzkoušenou technikou „udeř a utíkej“ pokusí vyprovokovat srbské síly k akcím, které by vyústily v ničení a pohnuly vlnu uprchlíků, čímž by byl vyvolán letecký úder NATO.


Zdroj: http://www.vaseljenska.com/vesti/potkovica-iskovana-u-sofiji/, překlad nk

 

Další prameny:

http://www.tol.org/client/article/22934-russian-inflation-hits-modern-low-bulgaria-warned-nato-of-milosevics-designs-on-kosovo.html