Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 459 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Generál Lazarević se vrátil jako hrdina: "Přežil jsem haagské popraviště" Email

Sobota, 5. prosince 2015 / Václav Dvořák


Ve čtvrtek 3.12.2015 byl propuštěn srbský generál Vladimir Lazarevič poté, co si v Haagu odseděl dvě třetiny z celkových 14 let vězení, ke kterým ho odsoudil Soud pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Generál byl slavnostně přivítán na letišti v jihosrbské Niši. V letadle, kterým se vracel do vlasti, spolu s ním cestovali srbský ministr obrany Bratislav Gošič a ministr spravedlnosti Nikola Selakovič.

Na nišském letišti ho slavnostně přivítali další vysocí představitelé Srbské republiky: ministr zahraničí Aleksandr Vulin, náčelník generálního štábu Ljubiša Dikovič, vladyka (biskup) Theodosije a starosta města Niš Zoran Perišič.

Generál Vladimir Lazarevič byl v letech 1998-9 velitelem Prištinského sboru a později 3. armády JNA. Velel vojenským operacím na Kosovu a Metochii proti teroristické albánské UČK a proti letecké agresi států NATO. Haagským tribunálem byl odsouzen za „velitelskou odpovědnost za zločiny na Kosovu a Metochii“. V haagském vězení strávil víc než 10 let, onemocněl tam a byl tam i několikrát operován. Na rozdíl od mnohých dalších srbských obžalovaných, kteří ve vězení umřeli na různé, často dost záhadné nemoci, generál Lazarevič přežil.


Generál Lazarevič se v únoru 2005 dobrovolně vydal do Haagu, aby se před soudem obhájil. O čtyři roky později byl odsouzen na 15 let žaláře, po odvolání mu byl trest snížen o jeden rok.

Po svém návratu generál Lazarevič prohlásil, že byl odsouzen bez jediného důkazu, ale že se mu podařilo přežít „haagské popraviště“.

„Bylo to deset ztracených let. Proč? Nebyl jsem odsouzen ani za jeden konkrétní čin, ani můj, ani někoho z mých 70.000 bojovníků, ani za jeden čin proti životu, majetku nebo za porušení pravidel válčení“, řekl generál Lazarević na nišském letišti.


Lazarevič při uvítání na letišti v Niši poděkoval všem, kteří jej přišli uvítat a zdůraznil, že soud v Haagu jej odsoudil jen proto, že velel Prištinskému korpusu Jugoslávské národní armády.

"Překonal jsem haagského popraviště hluboce přesvědčen o spravedlnosti a pravdě. Nemůžete lhát všem lidem po celou dobu. Zdrojem mého přežití bylo mých 600 padlých kolegů-vojáků a přes 2000 raněných," řekl.

Ministři spravedlnosti a obrany Nikola Selakovič a Bratislav Gašič řekli, že návrat generála Lazareviče je velkým dnem pro Srbsko.x"Díky generálovi jsou dnes svobodné jak Niš, tak i Kraljevo, Valjevo a Kruševac a všechna naše další města a obce," řekl Selakovič.


Zdroj: B92, Beta, Tanjug