Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 716 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Srbové v enklávách odříznutí od světa Email

Pondělí, 26.duben 2010


 

30 až 40 tisíc obyvatel v srbských enklávách na Kosovu z celkového počtu 60 tisíc zůstalo včera bez telefonického spojení a bez možnosti přivolání lékařské nebo jiné pohotovostní služby poté, co kosovská policie přeřezala kabely na vysílačích mobilní telefonické sítě.

Jejich pozice je momentálně nesmírně těžká vzhledem k tomu, že i jejich pohyb po území Kosova je již tak omezený. Tímto zůstali prakticky úplně odříznutí od světa.

Srbům je nedostupná i pevná telefonická síť

Státní tajemník ministerstva pro Kosovo a Metohiji Oliver Ivanović pro Blic řekl, že taková situace je vhodná pro manipulaci, jelikož umožňuje servírovat izolovaným lidem jakoukoliv dezinformaci a donutit je tak k odstěhování. Připomněl, že podobné události se odehrávaly i v roce 1999.

“Jsem velmi rozčílený tím, co se stalo, spojení s enklávami není možné, pokud nefungují mobilní telefony. Dvě třetiny lidí, které tam žijí, jsou naprosto odříznuty. Jsem přesvědčen, že by to Albánci bez schválení mezinárodních misií a USA neudělali. Abychom tento problém vyřešili, potřebujeme výraznější reakci naší vlády na nejvyšší úrovni vzhledem k tomu, že Eulex s tímto problémem popírá jakoukoliv spojitost a odmítá spolupráci a UNMIK ztratil pravomoce, které dříve měl” říká Ivanović pro Blic.

Státní tajemník ministerstva pro KaM řekl, že viděl příkaz k odstranění antén a přeříznutí kabelů z repetitorů, přes které vysílá signál „Telekom Srbija“ a „Telenor“. Uvádí, že příkaz byl podepsán Regulatorní agenturou pro telekomunikace Kosovo (RAT) a akci provedly jednotky kosovské policie včera ráno kolem páté hodiny.

Signál mobilní telefonické sítě je dostupný pouze Srbům na severu Kosova. “Otázka licencí a povolení pro poskytovatele ze Srbska byla řešena již několikrát. „Telekom“ a „Telenor“ dříve dostaly povolení bez časového omezení, a proto není důvod, aby došlo k přerušení” říká Ivanović pro Blic.

 

Blic uvádí, že ministerstvo zahraničí Srbské vlády zahájilo prostřednictvím amerického velvyslanectví jednání za účelem nalezení řešení a zapojení telefonů Srbům v enklávach. Ministerstvo se také pokusilo o jednání s Eulexem, ale jak zástupci této mezinárodní mise pro deník Blic neoficiálně uvedli, telekomunikace nejsou v jejich mandátu a nehodlají se tím proto zabývat. Jako protiopatření, které by kosovské vedení eventuelně donutilo umožnit Srbům mobilní spojení, management “Telekomu Srbija” vydal včera příkaz k odstavení internetového signálu poskytovatelům na Kosovu a Metohiji.

Zpráva o zrušení mobilní sítě zbylé Srby na Kosovu zneklidnila. Hlavní otázkou v enklávě v Osojanech a již dávno izolovaném Orahovci bylo: “Co teď budeme dělat?”. Problém tamních Srbů, kteří se po válce vrátili do svých domovů na Kosovu, je o to těžší, že jim byla odpojena i pevná linka, která tu fungovala ještě stále se srbským volacím číslem, přesněji nebyla jim po jejich návratu znovu zapojena. Pro Srby na Kosovu v místech s albánskou většinou byl vždy nejdůležitějším komunikačním spojením internet a ještě k tomu zpravidla přes jeden počítač a jeden telefon pro celou enklávu. Situace je znepokojivá hlavně proto, že domácnosti se staršími lidmi v oblasti Kosovského Pomoraví, zvláště v okresech Novo Brdo a Kosovska Kamenica, nyní nemají možnost kontaktů s lékařskými službami a policejními stanicemi pro naléhavé případy. Premiér Srbska Mirko Cvetković  včera vyzval představitele mezinárodních mírových misí OSN, aby zabránili incidentům zaměřeným vůči srbskému obyvatelstvu, neboť zde došlo k vytvoření nového napětí a atmosféry nejistoty a strachu mezi Srby na Kosovu a Metohiji.

Ředitel kosovské Regulativní správy pro telekomunikace Ekrem Hodža prohlásil, že zařízení telekomunikačních síti bylo odstraněno nejen ze srbských enkláv v oblasti Prištiny ale i z celého centrálního Kosova. Upozornil, že opětovná instalace vybavení “bude považována za nelegální a znovu odpojena”.

Ohrožené jsou životy starých lidí a dětí

Biskup lipljanský Teodosije vyjádřil své znepokojení kvůli svévolnému rozhodnutí kosovských institucí odstavit vysílače mobilní telefonické sítě.

„Takové aktivity ještě více vrhají do izolace již tak oddělenou srbskou společnost v enklávách a také tím dávají najevo, že Srbové na Kosovu a Metohiji nejsou vítáni. Bez telefonického spojení zůstaly mnohé nemocnice a domácnosti, čímž se do přímého ohrožení dostaly životy mnoha lidí, zvláště starých a dětí,“ řekl včera biskup Teodosije. K vypnutí signálu došlo současně s opakovanými útoky na Srbské návrátilce z vesnice Žač. Biskup apeloval na všechny zodpovědné, aby byl co nejdříve umožněn návrat všem vystěhovaným do vesnice Žač, kterou po opakovaném kamenování ze strany místních Albánců během posledních dní část Srbů opustila.

Zdroj: http://www.blic.rs/, přeložila:Nataša Kević