Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 944 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Hrozí nám třetí balkánská válka! Tisk Email

Neděle, 23. října 2011Bývalý náčelník oddělení bezpečnosti na Vojenské akademii a nynější docent Fakulty bezpečnosti v Bělehradě plukovník Milan Mijalkovski komentuje současnou situaci na severu Kosova v rozhovoru pro „Vesti“. Pokud mezinárodní společenství bude nadále jednat tak, jak jedná při řešení vzniklé krize, hrozí vznik třetí balkánské války.

„Balkán ještě není stabilizován, ještě zde není vše dokončeno a už vůbec ne války. Pokud NATO a EU bude podporovat albánský extremismus, je jisté, že brzy můžeme očekávat třetí balkánskou válku."

Není to příliš přehnané vyjádření?

Veřejnost si neuvědomuje, že největším nebezpečím pro stabilitu Balkánu je albánské vahabitské (extremistické muslimské) hnutí, které se rozmáhá. Všichni si myslí, že vahabité  rozvíjejí svoji činnost v Bosně a částečně v Sandžaku (Raška), ale největší kongregace na Balkáně je v Prištině je tam dokonce 20 000 plnoletých albánských členů.  Jsou vážnou hrozbou nejen pro Srbsko, ale pro celý Balkánský poloostrov, západní zpravodajské služby si toho jsou dobře vědomy, asi toto hnutí nepokládají za vážné nebezpečí.

Vraťme se k situaci v severním Kosovu. Jaké je vaše hodnocení?

Všechny  akce jsou podobné těm, které předcházeli jednání v Rambouillet  v roce 1998, kdy Srbsko mělo bezvýhradně přijmout všechny podmínky. Tehdy bylo Srbsko za odmítnutí bombardováno, ale nyní nic takového nehrozí.

Je reálné poslat Srbskou armádu a policii na pomoc srbskému obyvatelstvu?

To bylo reálné očekávat v roce 2008, když byla prohlášena takzvaná nezávislost Kosova, protože to bylo hrubé porušení rezoluce č. 1244 RB OSN. Srbsko tehdy tak neučinilo, a nyní jsme prohlásili, že nebudeme zasahovat, bez ohledu co se děje. Myslím si, že je to špatné řešení.

Takže nikdo nechce bojovat s NATO?

Samozřejmě nikdo si to nepřeje, ale výroky tipu „Srbsko nebude bojovat“ nebyly správné. Thaçi toho využil pro získání kontroly nad severním Kosovem.

Co by podle Vás měli Srbové dělat v Kosovu?

Doporučil bych jim, aby se nevzdávali klidného a pokojného odporu. Jakmile KFOR odstraní jakoukoli překážku, zřídit nové. Kosovo je stále zemí, která nemá legitimitu a není ani v OSN. Nejdůležitější je vyhnout se uměle vytvořenému incidentu, který by vše zdiskreditoval.

Co tím konkrétně myslíte?

Mám opravdu strach, že mašinérie západní propagandy zrežíruje událost podobné té v Markale v Sarajevu nebo v Račaku, takže nakonec obviní Srbsko za údajné organizování nepokojů.

Můžeme očekávat další eskalaci násilí?

Nemám žádné pochybnosti, že se KFOR nevzdá úmyslu odstranit barikády, odvolá se na svůj mandát. Ale mandát KFOR nemá k převážení albánských celníků a střelbu na neozbrojené lidi. Ostatně 17. března 2004 když se 80 000 Albánců snažilo vyčistit Kosovo od Srbů, nereagovala ani jedna jednotka KFOR, pouze některé z nich chránily své vlastní životy.


Pramen: 21.10.2011 Vesti online – D.Barović

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/173150/Preti-nam-treci-balkanski-rat

Překlad: fp