Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 505 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Kosovo: Srbsko, EU a Německo Tisk Email

Středa, 21. prosince 2011 / Gerard GallucciNěmecká kancléřka Angela Merkelová navštívila 19. prosince Kosovo a povzbuzovala kosovské Albánce, aby bojovali proti korupci, „chovali se odpovědně“ a „nevyvolávali napětí“. Nicméně se zdá, že její hlavní poselství bylo zaměřeno na Srbsko. Dala jasně najevo, že podle Německa se Srbsko nestane členem EU, dokud se nevzdá Kosova.

Merkelová neřekla, že Srbsko musí uznat Kosovo. Skutečně to vypadá tak, že se

EU snaží horlivě vysvětlit, že nepožaduje formální uznání. (Pět členů EU neuznává Kosovo.) Ale podmínky, které Merkelová stanovila, by se rovnaly úplnému srbskému stažení z Kosova. Německo požaduje odstranění všech barikád, nalezení cest k usměrnění vzájemného obchodu, společnou kontrolu „hranice“ a odstranění všech místních „paralelních“ institucí na severu Kosova, včetně okresů, soudů a škol.

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila 19. prosince Kosovo a povzbuzovala kosovské Albánce, aby bojovali proti korupci, „chovali se odpovědně“ a „nevyvolávali napětí“. Nicméně se zdá, že její hlavní poselství bylo zaměřeno na Srbsko. Dala jasně najevo, že podle Německa se Srbsko nestane členem EU, dokud se nevzdá Kosova.

Merkelová neřekla, že Srbsko musí uznat Kosovo. Skutečně to vypadá tak, že se EU snaží horlivě vysvětlit, že nepožaduje formální uznání. (Pět členů EU neuznává Kosovo.) Ale podmínky, které Merkelová stanovila, by se rovnaly úplnému srbskému stažení z Kosova. Německo požaduje odstranění všech barikád, nalezení cest k usměrnění vzájemného obchodu, společnou kontrolu „hranice“ a odstranění všech místních „paralelních“ institucí na severu Kosova, včetně okresů, soudů a škol.

Merkelová také navštívila německé vojáky NATO a řekla jim, že „naše bezpečnost a náš mír doma závisí na vojácích, kteří své zemi slouží zde.“ (Německá bezpečnost závisí na porobě Srbů na severním Kosovu? Proč?)

Vzkaz Merkelové kosovským Albáncům zkrátka spočíval v tom, aby se chovali rozumně, jelikož německý politický a vojenský tlak na Bělehrad se mezitím postará o sever.

Je zřejmé, že zatímco některým členům EU může být nepříjemné zahánět Srbsko takto do rohu – vzdejte se Kosova nebo ztratíte EU – pro Německo to neplatí. Německo má v této historické situaci EU pod kontrolou, neboť se zdá, že pouze Německo může zachránit euro.

Zdá se také jasné, že Srbsko nemůže podmínky Merkelové splnit. K otázce tzv. „paralelních“ institucí Bělehrad odpověděl, že by možná bylo lepší, kdyby je mezinárodní představitelé akceptovali, protože je nerozumné si představovat, že zmizí. Mnoho lidí v Srbsku hovoří o tom, že získání kandidátského statusu je v současné době nepravděpodobné a že to neznamená konec světa. Lpění prezidenta Tadiće na mantře „jak Kosova, tak EU“ se táhne jeho rétorikou odshora dolů, poněvadž chápe, že nemůže podmínky Merkelové splnit. Během své návštěvy v Makedonii sdělil tisku, že neexistuje způsob, jak by Srbsko mohlo začlenit Kosovo zpět do „státního systému“, jak tomu bylo dříve a že rozdělení Kosova není podporováno. Navrhl, že by možná mohla fungovat koncepce dvojí suverenity.

Pokračující úsilí Německa dotlačit šikanováním Srbsko a Srby na severu ke kapitulaci je buď založeno na nezlomném přesvědčení, že hrubá síla může fungovat, nebo jde o cynický způsob, jak držet Srbsko stranou. Jak bude tzv. Pětka (USA, Německo, Francie, Velká Británie a Itálie) v následujících týdnech a měsících reagovat, když je jasné, že barikády nebudou odstraněny bez dohody o neutrálním statusu KFORu / EULEXu a že srbské místní instituce v žádném případě nezmizí? Budou Spojené státy a Německo, ať již z jakýchkoli důvodů, zvyšovat vojenský tlak a budou možná i hledat řešení prostřednictvím použití síly?

Nebo bude Srbsko (s Tadićem) prostě ponecháno, ať skomírá před branami EU? Tak či tak se zdá, že Evropa umožňuje Německu, aby ji vedlo k historickému omylu tím, že blokuje vstup Srbska. Je pravděpodobné, že se tímto způsobem dosáhne pokroku v záležitostech korupce, migrace, etnických konfliktů atd.?

 

Zdroj: www.outsidewalls.blogspot.com, překlad: Karel Hyka

Gerard Gallucci působil ve funkci regionálního představitele OSN (UNMIK) v Kosovske Mitrovici od července 2005 do října 2008, kdy na svůj post rezignoval. Gallucci je velmi kritický k roli, kterou v Kosovu sehrává mezinárodní společenství. Situaci v Kosovu se pravidelně věnuje na svém blogu Outside The Walls.