Vrazi nikdy sami sebe nesoudí |
Čtvrtek, 26. ledna 2012
Vyhnali nás z nákladního vozu, mě střelili do zad, plukovníka Mihajloviće zabili", vzpomíná Katalina neskrývajíce své rozhořčení kvůli zastavení vyšetřování.
Bývalý plukovník na otázku, jestli viděl příslušníky teritoriální obrany, jak střílejí na lidi, kteří raněni leželi na chodníku, odpověděl, že ano.
"Všichni to viděli. Jsem překvapen, že to někdo nechce vidět. Existují videonahrávky, živí svědci. Myslím, že lidé, kteří to tehdy provedli, jsou nyní u moci a rozhodují o tomto případu. Bylo by iluzorní očekávat, že pachatelé budou soudit sami sebe", říká Katalina.
Představitelé Republiky Srbské ostře reagovali na rozhodnutí prokuratury a Ministerstvo vnitra Republiky Srbské oznámilo, že ihned po přijetí oficiálního rozhodnutí o zastavení vyšetřování, podá protest.
Prezident Republiky Srbské Milorad Dodik uvedl, že po zastavení vyšetřování případu „Dobrovoljačka“ není vyloučena možnost konání referenda RS o soudu a prokuratuře v BiH. Předtím je však podle něj třeba se pokusit cestou dialogu vyřešit problém těchto soudních institucí.
"Chceme se na vše dívat v klidu. Přejeme si spolupráci s Evropou a chceme, aby viděla, jak je zde zneužíván soudní systém."
Při útoku v Dobrovolnické ulici v Sarajevu, v květnu 1992, bylo na domluveném ústupu JNA zabito 42 příslušníků JNA, 73 zraněno a 215 zajato.
Diskrétnost obžaloby
"Žalobce J. Romano nese plnou odpovědnost za rozhodnutí v případě „Dobrovoljačka“, protože bez konsultace s kolegiem obžaloby sám rozhodl, že vyšetřování bude zastaveno", uvedla šéfka zvláštního oddělení pro válečné zločiny Prokuratury BiH Vesna Budimirová.
"Od 5. ledna může žalobce sám vydat nařízení o jakémkoli předmětu vyšetřování. Do této doby všechna rozhodování o zastavení nebo zrušení vyšetřování musela být schvalována celým sborem. Romano nese plnou odpovědnost za rozhodnutí v případu ´Dobrovoljačka´“, řekla Budimirová.
Srbsko se nevzdává
Po rozhodnutí soudu BiH v případě „Dobrovoljačka“ si advokát obžalovaného Jovana Divjaka Slavko Ašćerić myslí, že existuje možnost, že Srbsko znovu otevře vyšetřování. To samé tvrdí i sarajevský advokát Fahrudin Ibrišimović, avšak zdůrazňuje, že v každé slušné společnosti by se každé konkrétní rozhodnutí soudu BiH respektovalo.
"Neexistují mezinárodní instituce, které by takovýmto krokům Srbska mohly zabránit", připomíná Ibrišimović, který osobám osvobozeným v případu „Dobrovoljačka“ nedoporučuje cestovat do Srbska.
Zdroj: |