Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 2690 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Haagský soud překonal Stalina Tisk Email

Pondělí, 12. března 2012Žalobce Mathias Marcussen skončil svoje vystoupení před tribunálem ICTY s požadavkem 28 let odnětí svobody pro předsedu Srbské radikální strany Vojislava Šešelja. Ten po skončení vystoupení žaloby, kontaktoval z vězení v Scheveningenu svůj právní tým, který sleduje průběh vystoupení žalobců z Bělehradu. A se smíchem komentoval obvinění a výši trestu „no slyšeli jste ty nesmysly“. To byla první slova, která řekl svým právním poradcům.

"Voja je v dobré náladě a všeobecně se smíchem komentoval míru amatérismu

a zuřivosti, s kterou žaloba předkládá údajné důkazy. Věřte, že jsme spolu o požadavku žaloby o trestu 28 let vězení a ani o jiné výšce trestu nemluvili. V součastné době je soustředěn na svoji závěrečnou řeč před soudem“, sdělil agentuře Vesti člen jeho právního týmu Boris Aleksić. Pro B. Aleksiće je absurdní, aby byl obžalován lídr opoziční politické strany z nejtěžších zločinů, a mnozí další obžalovaní byli osvobozeni i když byli evidentně vinní.


„I Stalinovi prokurátoři byli shovívavější k politickým oponentům. Je absurdní požadovat pro V. Šešelja 28 let vězení, a na druhé straně soud osvobodil Nasera Oriće, který je zodpovědný za smrt více než 3 000 srbských civilistů v oblasti Srebrenice, dále Ramuše Haradinaje, nebo pak Dražena Erdemoviće, který se přiznal k vraždám nejméně 70 lidí. Ti byli odsouzeni k trestu, který ani nestojí za zmínku. Ale to je Haagský soud, který se řídí rozdílnými kriterii“, dodal B. Aleksić.

Zatímco u Národní rady pro spolupráci s ICTY v Haagu nebylo možné získat včera (8. března 2012) komentář k předložené žalobě, srbští právníci tento požadavek pokládají za nereálný.

Právník Branislav Tapušković říká, že je docela zmatený z trestu požadovaného pro V. Šešelje, zvláště když ho obžaloba viní z trestných činů, které v jiných předmětech byly zavrženy.

„Je obžalován z účasti na zločinném spolčení ve Vukovaru, při tom soudní senát v případě Vukovaru, tuto kvalifikaci zavrhl. Není mi to jasné“, říká Tapušković.

Bývalý předseda vojenského soudu v Bělehradě právník Djordje Trifunović také konstatuje, že v případě „vukovarské trojky“ Milety Mrkšiće, Veselina Šljivančanina a Miroslava Radiće rozsudek uznal, že se nejedná o účast na zločinném spolčení, a nyní obžaloba z toho viní V. Šešelje.

Je absurdní, aby soud za jistý trestný čin osvobodil obžalované vojenské vedení, a odsoudil politika, a to ze zvláštního incidentu. Podstatou je, že se obžaloba snaží závěrečnou řeč koncipovat tak, že všechny jednotlivé incidenty, jako událost na Ovčaru, umělé spojí do jednoho celku a řetězec událostí. Pochybuji, že taková teze bude od soudců akceptována. Stejně tak i  přisoudit vinu Šešeljovi zato, že jako politik motivoval své srbské spoluobčany, aby se bránili na územích zasažených válkou. Nejvíce mi však vadí, obžaloba v závěrečné řeči zcela vynechala a nezmiňuje se o zločinech spáchaných proti Srbům na území v Chorvatsku a v Bosně. Takže závěrečná řeč žaloby u soudu pro neznalého bude dělat dojem, že během války nebyly žádné srbské oběti.“

Předsedkyně Svazu srbských novinářů Ljilana Smajlović hodnotí, že Šešeljevo „verbální šíření nesnášenlivosti“ (hate speech), bude u soudu považováno za dokázané, ale otázkou je, nakolik bude soud přesvědčivý u dalších bodů obžaloby.

„Lze předpokládat, že nakonec bude odsouzen z některých činů, z nichž byl obžalován. Občané Srbska však, kteří měli možnost soud sledovat v televizi, nebudou příliš přesvědčeni o tom, že Obžaloba vykonala svou práci dobře, neboť část tohoto soudu byla velkým fiaskem. Někteří svědci obžaloby byli nepřesvědčiví, experti působili jako šarlatáni, a mnoho svědků předvolaných žalobou nakonec vyšli jako svědky obhajoby“.

Správní řízení za pohrdání soudem

Dnes (9. března 2012) se za účasti V. Šešelja projednává před správní komisí soudu jeho odvolání v případu jeho pohrdání soudem. V prvním stání byl odsouzen k 18 měsícům vězení. Rozsudek zatím nenabyl právní moci.

„Není to zvláštní, že člověku, který se nachází v tak špatném zdravotním stavu, bude naplánován takto nabytý průběh stání. Při tom, vše se odehrává v okamžiku, kdy obžalovaný se připravuje na svou závěrečnou řeč u tribunálu?“  ptá se Boris Aleksić.

Očekávali jsme větší trest

Dragan Todorović, který zastupuje Vojislava Šešelja v době jeho pobytu v Haagu v čele Srbské radikální strany překvapil návrh na „pouhých“ 28 let vězení.

„Jsem překvapen, že žaloba nepožaduje doživotí, ale „pouze“ 28 let vězení. Ale věřím a očekávám, že Voja ve své závěrečné řeči žalobu vyvrátí“.

Selhání Obžaloby

U všech dosavadních řízení, vedených pro podobné nebo stejné trestné činy, ze kterých se viní Šešelj, měla  Obžaloba Haagského tribunálu většinou dvojí měřítka.

Tak, v řízení proti Naseru Orićovi byl navržen trest 18 let vězení (v první instanci odsouzen na 3 roky, po odvolání osvobozen), proti Ramuši Haradinajovi - návrh žaloby 25 let - v prvním stupni osvobozen jako nevinný. Chorvatští generálové obžalovaní ze zločinů proti lidskosti, kterých se dopustili během operace „Oluja“ (Bouře) v roce 1995 měli podobnou situaci. Ante Gotovina - návrh 27 let, v první instanci odsouzen na 24 let, Ivan Čermak - návrh 17 let, byl osvobozen, Mladen Markać - návrh žaloby 23 let, v první instanci odsouzen na 18 let vězení.

Na druhé straně stíhání tzv. „Vukovarské trojice“ ze zločinů v Ovčaru, byl obžalobou navržen všem obžalovaným doživotní trest za zločiny v Ovčaru. Mrkšić byl nakonec odsouzen na 20 let, Šljivančanin na 10 a Radić osvobozen.

Krasić o Vukovaru

Vedoucí právního týmu Vojislava Šešelja  uvádí paralelu v případu Vukovaru. „Miroslav Radić byl osvobozen, neboť bylo zjištěno, že i přesto, že byl ve Vukovaru v den, kdy došlo ke střílení zajatců, nemohl vědět, že se jeho vojáci tohoto zločinu zúčastnili. Nyní z tohoto samého zločinu žaloba vinní V. Šešelja přestože byl v den tohoto zločinu 21. listopadu 1991 prokazatelně v Banji Luce a nemohl tedy být ve Vukovaru.“

Degradace tribunálu

Po skončení závěrečné řeči obžaloby Vojislav Šešelj sdělil, že plně využije od pondělí (12. března 2012) do středy (14. března 2012) všech 10 hodin pro svoji závěrečnou řeč.

„Pro mne je důležitější Haagský tribunál profesionálně a morálně znehodnotit, než žít.“

Na slova soudce Jean-Claude Antonettiho, že soudní senát „byl velkorysý“, když povolil deset hodin pro závěrečnou řeč, vůdce radikálů odpověděl, že tento soudní senát mu zabránil provést důkazní řízení obhajoby.

 

9. března 2012   Vesti

Zdroj: http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/208908/Hag-gori-i-od-Staljina překlad fp a nk