Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 864 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Illirida čili dohoda o sjednocení „všech albánských území“ Tisk Email

Středa, 27. března 2012Radikální političtí představitelé Albánců z Makedonie a Albánie podepsali v Tiraně dohodu o podpoře iniciativy pro sjednocení „všech albánských území“. Společný stát by se měl jmenovat Ilirida a jeho součástí by byly i geografické oblasti FYROM (BJRM - Bývalá jugoslávská republika Makedonie), které by následně měly být připojeny k Albánii.

Dle uvedených informací zmíněnou dohodu v Tiraně podepsali členové vedení takzvané republiky Ilirida z Makedonie a albánského Sněmu občanských patriotů -  svévolně vyhlášený prezident Nevzate Halili a premiér Salman Baki, dále Taulant Venka Capa.

Dokument z Tirany obsahuje čtyři body, kterými se upřesňují podmínky a způsob zřízení nového albánského státu na Balkáně.

Nové oživování iniciativy o vytvoření republiky Ilirida koresponduje se stále hlasitějším vyjadřováním idejí o úmyslu sjednocení Albánců ze všech „etnických území“, která byly  slyšet v uplynulých dnech v prohlášeních politických představitelů albánských stran ve vládě i v opozici, a stejně tak i v Prištině (Kosovo), Skoplji a Tetovu (Makedonie).

Jednostranně zorganizované referendum albánského obyvatelstva ohledně otázky vytvoření Iliridy v Makedonii bylo uskutečněno 11. a 12. ledna 1992, kdy bylo téměř jednohlasně rozhodnuto o teritoriální a politické autonomii Albánců v této zemi. Formalizování tohoto rozhodnutí bylo zveřejněno již dva týdny před uskutečněním referenda 27. prosince 1991.

Souhlas s „novou albánskou autonomií Ilirida“, vyjádřilo v referendu 99 procent Albánců v Makedonii. Tím byla projevena podpora k vymezení „albánských etnických území“ a vytvoření jejich etnicky čistého státu – Iliridy. Jak tehdy vysvětlovali ve vedení separatistických politických struktur, které vedl právě Nevzat Halili, tento „celonárodní postoj Albánců“ představoval jistý pandán referenda o nezávislosti Republiky Makedonie a vystoupení z federální Jugoslávie. Referendum o makedonské nezávislosti tehdy Albánci bojkotovali s tvrzením, že nová ústava Makedonie je pro Albánce diskriminující.

Klíčový promotér projektu Ilirida, Halili tehdy navrhoval, aby nejdříve byla zformována autonomní oblast Albánců v Makedonii, a potom byl vytvořen nový albánský stát Ilirida. Před dvěma lety se prohlásil za prezidenta „republiky Ilirida“ a vysvětlil, že jde o druhou etapu splnění vůle Albánců.

Idea o vytvoření společného albánského státu vznikla s Prizrenskou ligou (1878) a z albánských center byla podněcována již v dobách SFRJ, zejména v období jejího rozpadu.

 

Zdroj: http://www.nspm.rs/hronika/vecernje-novosti-u-tirani-potpisan-dogovor-podrsci-za-stvaranje-velike-albanije.html překlad nk