Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 438 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Projekt Adopce na dálku Email

Určitě každý z vás slyšel o adopci na dálku. Většinou se jednalo o adopce jednotlivých dětí z Afriky nebo Asie. V našem projektu jsme se rozhodli, že do adopce zařadíme nejen samotné děti, ale přímo celou rodinu. Zatím jsme navrhli 14 rodin, které se do adopce zapojily. Rodiny žijí v enklávách:

Všechny rodiny měly při natáčení rozhovorů možnost se samy vyjádřit, co potřebují, jak se jim žije, jaká je jejich materiální situace, kolik činí jejich výdaje a zda mají nějaké příjmy.

Na vás teď záleží, kterou rodinu budete chtít podpořit. Všechna vaše pomoc, kterou jim zašlete naším prostřednictvím, ať se jedná o peněžitý dar nebo o jakýkoliv jiný dar, bude poctivě a v pořádku předána rodině, kterou jste si zde vybrali. Zároveň vám s rodinou pomůžeme navázat přímý kontakt buď poštovní – dopisy, nebo telefonický.

Průběh předávání vaší pomoci rodinám bude zpracován jako filmový dokument, který naleznete ke zhlédnutí na těchto stránkách. Tak budete mít reálnou možnost vidět, co jsme díky vaší a naší snaze, společně dokázali. Současně je naším přáním rodinu, které jste pomohli, vám co nejvíce přiblížit.

Je nám jasné, že v dnešní době, kdy svět ovládla finanční krize je málokdo v situaci, kdy by mohl postrádat větší obnos peněz, aby někomu pomohl. Může se stát, že jedné rodině bude pomáhat i více lidí najednou, což bude jen dobře.

V praxi to bude vypadat takto: Například rodině Nedeljković bude zasláno na účet od různých lidí 20.000,- Kč. Někdo jim poslal 100,- Kč, někdo 200-300,- Kč atd. Abychom měli jistotu, že se peníze dostanou opravdu na správné místo, je s adoptivními rodinami domluveno, že z peněžité pomoci společně s nimi vybereme v obchodech to, co nejvíce potřebují (např. nábytek, domácí spotřebiče, elektroniku).

Pokud by se někdo rozhodl podpořit finančně některé školou povinné dítě nebo studenta, pak budou peníze použity na nákup knih nebo k zaplacení studentského ubytování na koleji, převedeny přímo na účet školy nebo účet koleje. Za předpokladu, že je to možné. Tam, kde knihy nejdou koupit přes školu, se postaráme o jejich nákup v prodejně spolu s dětmi.

Z našeho popisu je jasně vidět, že předávání peněz v hotovosti rodinám bude velmi omezené. Určitě to není proto, že bychom jim nevěřili, ale bohužel jejich možnosti se volně a neomezeně v Kosovu pohybovat jsou minimální a na vlastní nebezpečí. Nemají svobodu pohybu, na kterou jsme zvyklí my. Většina rodin nemůže, a ani neví jaké to je sednout do auta a přivézt si z města co potřebují. Proto jsme se rozhodli vyjít jim vstříc a pomoc rodině jak s nákupem, tak i potom se samotným transportem věcí domů.

V případě, že by někdo z vás trval na doručení peněžní částky v hotovosti přímo do rukou vybrané rodiny, bude vaše přání splněno, není to problém, a peníze pochopitelně předáme.

Ve zkratce jsme se snažili přiblížit náš zamýšlený projekt. Těžko vám teď můžeme říct a nabídnout, abyste si nerušeně vychutnali následující rozhovory s rodinami. Věříme, že pohled do těžkého a velmi smutného života těchto lidí nemůže nechat nikoho z nás lhostejným a společně jim vrátíme naději v lepší budoucnost a posílíme jejich víru, že nejsou sami.

Závěrem chceme říct, že si velmi vážíme vašeho zájmu, účasti na našich akcích k adopci a toho, že víte, že přispíváme dobré věci. Děkujeme všem přispěvatelům, všem, kteří nám pomáhají a všem, kteří nám drží palce.

Loučíme se větou, jak Srbové říkají, nejen v Srbsku, ale i v Kosovu: „Přejeme vám všem jen to nejlepší!“


Adriána Markeševičová,

Přátelé Srbů na Kosovu o.s.