Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 935 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Kosta Čavoški: Izetbegović je vinen za válku Tisk Email

Sobota, 13. dubna 2013Expert obhajoby, profesor Kosta Čavoški dnes oznámil soudu s Radovanem Karadžičem v Haagu (ICTY), že válku v Bosně a Hercegovině vyvolalo odvolání již podepsané smlouvy o reorganizaci Bosny a Hercegoviny podle tří národnostních entit, uzavřené v Lisabonu (v roce 1992) pod iniciativou portugalského premiéra José Cutileira. Podepsanou dohodu odvolal vůdce bosenských muslimů Alia Izetbegović.

Zpochybňujíc tvrzení ve zprávě znalece obžaloby, profesor mezinárodního práva Čavoški prohlásil, že Izetbegovič odmítl podepsat dohodu o ústavní restrukturalizace Bosny a Hercegoviny, která již byla parafována, protože se ho tehdejší americký velvyslanec v Jugoslávii Warren Zimmerman zeptal: "A proč byste to musel podepsat?''.

Čavoški dále řekl, že Izetbegović „věděl, že si musí vybrat mezi mírem a suverenitou Bosny a Hercegoviny (BaH) a on si vybral to druhé, což vyvolalo v BaH válku“. „Odpovědnost za válku v BaH padá na ty, kteří odmítli Cutilierův plán, který byl spravedlivý“.

Na Karadževićův popud, řekl Čavoški, „tento plán nepředpokládal žádné přesidlování obyvatelstva… ani žádné násilné vyřizování, natož genocidu“.

Podle svědka, „bosenští Srbové během krize v BaH měli „tři politiky“ – zachování integrity BaH v rámci Jugoslávie a, „když to nebylo možné“, dohodu s Muslimy, aby BaH zůstala v „okleštěné Jugoslávii“ a konečně , tvoříc „mírovou Bosnu“ souhlasili s nezávislou Bosnou s požadavkem, aby stejně jaké ostatní národy, měli i oni svoji ústavu a federální jednotku.

Čavoški také řekl, že „neexistovaly žádné ústavně-právní důvody, aby Jugoslávie byla rozbita“. Oponuje tak nálezům expertů obžaloby, kteří tuto otázku zanedbali a „hleděli se sympatiemi na separatistické síly ve Slovinsku, Chorvatsku a BaH“.

Podle svědka, experti obžaloby chybně interpretovali i úlohu Jugoslávské lidové armády (JNA) tvrdíc, že „bránila především srbské zájmy“, přičemž její ústavní povinností bylo bránit územní celistvost a suverenitu Socialistické federativní republiky Jugoslávie.

„Domníval jsem se, že bylo nutné použít JNA  … že je povinností státu, aby se bránil a ubránil“, řekl Čavoški.

Proces s Karadžićem bude pokračovat v pondělí 15. dubna. Je obviněn z válečného zločinu ve Srebrenici, pronásledování Muslimů a Chorvatů v celé BaH, terorizování obyvatelstva Sarajeva dlouhotrvajícím ostřelováním a bombardováním a braní „modrých přileb“ OSN jako rukojmí v letech 1992-1995.

 

Zdroj:  http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/305650/Cavoski-Izetbegovic-kriv-za-rat

Překlad vd