Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 153 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Štrpce na nohou Tisk Email

Pátek, 7. března 2014Několik set obyvatel obce Štrpce, znepokojení a vystrašení brutální akcí kosovské speciální jednotky ROSU a zatčením pětice místních Srbů, protestovalo včera (5.3.2014) v centru města a žádali, aby jejich spoluobčané byli osvobozeni.

Zatčeným Srbům (jejich uvěznění většina médií v Bělehradě odsunula do pozadí v souvislosti s vpádem speciálních sil do kanceláří mitrovického soudu ve Štrpcích) je stanoveno na 48 hodin. Pětici obyvatel Štrpců, z nichž čtyři jsou kosovští policisté

a jeden je lesník, vyrazili dveře členové kosovsko-albánské policejní jednotky ROSU s kuklami na tvářích a s namířenými zbraněmi. Sdělili jim, že je odvezou do Uroševce, kde mají učinit výpověď. Ve stejné době, jak sdělili členové jejich rodin, policisté odnesli z domu cennosti, peníze a notebooky.

Není známo, proč byli Dejan Stevanović, Radiša Jovanović, Dragan Marković, Dejan Jorgović a Dragutin Ivanović odvedeni. Denník Vesti neoficiálně zjistil, že jsou obviněni z "prozrazování služebního tajemství a z nelegálního držení zbraní."

Předseda prozatímního obecního úřadu ve Štrpcích Ivan Redžić potvrdil, že situace v tomto městečku klidná, ale občané jsou velmi vyděšení tím, co se stalo.

„Lidé mají strach. Mimo Stevanoviće nikdo ze zadržených se ještě neozval svým rodinám. Obec Štrpce a Úřad pro Kosovo a Metochii najali právníky a čekají na první slyšení před soudcem, abychom věděli víc“, řekl Redžić.

Předseda Občanské iniciativy 'Srpska' Vladeta Kostić, který přijel, aby podpořil shromáždění ve Štrpcích, apeloval na Srby, aby nenaletěli na provokace a od mezinárodního společenství žádal, aby učinilo vše pro to, aby se srbské společenství v provincii cítilo bezpečně.

„Všechny tyto události a rozhodnutí kosovské vlády o vytvoření Kosovské Armády vedou k tomu, že srbští obyvatelé provincie jsou znepokojeni a plni obav. Nikdo se necítí v bezpečí“, řekl Kostić.

Shromáždění samosprávy Štrpců nejostřeji odsoudilo zatčení pětice místních Srbů a před budovou soudu žádali odpovědné orgány, aby je osvobodily.

Advokát Miodrag Brkljać řekl, že ještě nedošlo k soudnímu rozhodnutí, ale že už bylo oznámeno, že žalobce bude žádat vazbu.

„Stále nemáme informace o obvinění. Jediná věc, kterou máme je neoficiální informace o jejich zatčení v souvislosti s případem zatčení Laza Laziće, (který byl zatčen v prosinci minulého roku – p.p.)“, řekl Brkljač.

Některá prištinská média uvedla, že u Laziće bylo údajně nalezeno paměťové médium USB se seznamem zaměstnanců srbské policie, což se uvádí ve spojení se zadrženými.

Pokud možno bez násilí...

Předseda Občanské iniciativy 'Srpska' Vladeta Kostić vyzval mezinárodní společenství, aby zabránilo takovým událostem a zastavilo zatýkání Srbů, a to zejména nyní, kdy se konaly v Srbsku volby a kdy je kosovská vláda před pádem.

"Obracíme se na všechny občany, kteří žijí v převážně srbských obcích na Kosovu, aby zachovali klid a důstojnost a aby nereagovali násilím na násilí. Je naším právem vyjádřit nespokojenost“, řekl Kostić.

Našli zbraně a munici?

Kosovská policie oznámila, že u zatčených Srbů našli a zabavili určité množství zbraní, granátů, nožů a střeliva. Dále uvedla, že zkonfiskovali 20.620 eur v hotovosti, 55.000 dinárů, 11 mobilních telefonů, výpočetní techniku, dokumenty "paralelního" soudu ve Štrpcích a digitální fotoaparát.

Dnes (7.3.2014) bylo oznámeno, že pětice zatčených Srbů byla na nátlak advokátů a mezinárodních misí na Kosovu propuštěna do prozatímního domácí vězení. Jde o Dejana Stevanoviće, Radišu Jovanoviće, Dragana Markoviće, Dejana Jorgoviće i Dragutina Ivanoviće. Byla potvrzena obžaloba, která má dva body – vyzrazování služebního tajemství a nelegální ozbrojování.

- - - -

Zdroj: http://www.vesti-online.com/

a http://www.vesti-online.com/

překlad VH