Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 116 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Zastavte útlak Prištiny Tisk Email

Sobota, 15. března 2014Skupina asi 40 obyvatel Zubin Potoka v noci (z 13. na 14.3.2014) násilně osvobodila z místní policejní stanice Kosovské policejní služby (KPS) zadrženého Slobodana Sovrliće, který byl po jednom slovním střetu s policisty zatčen, jak bylo uvedeno, pro porušení veřejného pořádku a klidu. V okamžiku osvobození se Sovrlić nacházel v poutech v policejním kontejneru vedle budovy policejní stanice. Předpokládalo se, že bude převeden do Prištiny a že, kromě rušení veřejného klidu a pořádku, bude odpovídat za nějaké další „zločiny“, kterých se údajně dopustil dříve.

V Prištině tvrdí, že byl na něj vydán zatykač mise EULEX za předchozí napadení zaměstnance mezinárodní organizace. Právě záměr převést Sovrliće do Prištiny byl důvodem, proč občané se sami zorganizovali a silou ho osvobodili.

Jen nás zatím nezabíjejí!

Předseda okresu Zubin Potok Stevan Vulović řekl, že Srbové tohoto okresu víc než šest měsíců trpí útlakem Pohraniční policie z Prišitny, v jejíž sestavě jsou výhradně Albánci, kteří demonstrují sovu přítomnost na severu Kosovo a dělí, co se jim zlíbí.
„Provokují, kradou, lidem dělají všechno možné, jen ještě nezabíjejí. Mnohokrát jsme protestovali a blokovali silnice abychom se jich zbavili, ale oni se znovu objevují. Nemůžeme dál vydržet ten útisk,“ dodal Vulović.

Podle neoficiálních informací se sešli občané a Sovrlićovi kamarádi a nejdříve těžkými nákladními vozidly zablokovali přístupové cesty k policejní stanici. Pak rozbili dveře kontejneru a vyvedli Sovrliće, který okamžitě zmizel v neznámo kam. Někteří očití svědkové tvrdí, že slyšeli výstřely, jak někdo střílel do vzduchu, ale nikdo neví, kdo to byl. Podle oficiálních informací, při této "akci" nebyl nikdo zraněn.

Z Prištiny bezprostředně přišel rozkaz k suspendování velitele policejní stanice v Zubin Potoku Jugoslava Bogavce a byla přijata opatření k nalezení a zatčení Sovrliće. Bylo také oznámeno, že byly identifikovány všechny osoby, které se podílely na jeho násilném osvobození a bude proti nim zahájeno správní řízení.

Ke slovnímu konfliktu mezi Sovrlićem a policejním důstojníkem KPS došlo, jak se povídá, z důvodu nesprávného parkování vozidla. Někteří argumentují, že Sovrlić, který je náchylný k arogantním reakcím, napadl policistu, roztrhl mu část oděvu a roztrhl mu zlatý řetěz, který měl na krku.

„Zatčení bylo inscenované a Sovrlić byl zadržen, aby byl převezen do Prištiny pro svoji dřívější účast na barikádách,“ říká mladý muž ze Zubin Potok, který stál stranou a sledoval jeho osvobození.

Starosta okresu Zubin Potok Stevan Vulović agentuře "Vesti" řekl, že odsuzuje jakýkoliv druh násilí, včetně násilí, k nimž došlo vůči členům KPS z policejní stanice v Zubin Potoku a zdůraznil, že násilí bylo vyprovokováno dřívějšími tahy prištinských orgánů a, jak doslova prohlásil, pokusného státu Kosova.


„To je podstata všeho, co se stalo den předtím, co se stalo a co se ještě bude dít v našem okrese. Tlaky z Prištiny jsou trvalé a stále rostoucí. Je možné, že Sovrlić, kterého znám ještě jako mladého muže a  dobrého sportovce, udělal nějaký drobný přestupek, ale za to zatčen nebyl. Jeho, pokud vím, lovili pro nějaké údajné starší trestné činy. Chtěli ho převést do Prištin a tam ho, stejně jako mnoho dalších nevinných Srbů, mnoho měsíců nechat dřepět ve vězení. Občané se sami zorganizovali z důvodů útlaku, pod kterým po měsíce trpí. Každému občanu Zubin Potoka mohou přišít trestný čin. Všichni se angažovali na barikádách a všichni se postavili útokům z Prištiny. Všichni jsme v nebezpečí a všichni máme kvůli tomu strach,“ vysvětluje Vulović.

Okres Zubin Potok přijal včera rozhodnutí zakázat na svém území přítomnost policie mise EULEX a všech policejních a dalších formací, které jsou pod kontrolou Prištiny.

„V obci Zubin Potok mohou být činní pouze policisté, kteří jsou pod kontrolou místní samosprávy, a jak bylo dohodnuto ve smlouvě z Bruselu, regionální velitel KPS má být pod kontrolou Sdružení srbských obcí. Vyslali jsme jim jasnou zprávu, že tu nejsou vítáni a že jim zakazujme příjezd. Ať vidí, co se bude dít, jestliže přijdou,“ zdůrazňuje Vulović.

Tato a všechny podobné události jsou součástí úsilí Prištiny, která se odvolává na dohodu uzavřenou s Bělehradem a chce dostat pod kontrolou celé severní Kosovo a Metochii a pozatýkat ty, kteří jsou "na seznamu" kvůli dřívějším pokusům o odpor. Podle neoficiálních informací, které zveřejnila i některá albánská média, na seznamu lidí určených k zatčení jsou i někteří nově zvolení radní a starostové.

Zubin Potok chce za každou cenu

Obyvatel Ibarského Kolašinu (tj. Zubin Potok a okolí) byly nejtvrdšími v obraně svých domovů proti všem formám útoků albánských a mezinárodních sil. Tuto obec chtějí Albánci za každou cenu dostat pod svoji kontrolou, stejně jako jezero Gazivode, které považují za "svůj" nejdůležitější zdroj. Proto k Zubin Potoku posílají početné oddíly policie a provokace jsou tu nejčastější a nejbrutálnější.

Srbští policisté stávkují

Vzhledem k suspendování velitele policejní stanice v Zubin Potoku Jugoslava Bogavace, 87 policistů Kosovské policejní služby z tohoto okresu, především srbské národnosti, vešlo do stávky. Policisté usilují o to, aby Bogavac, který byl Prištinou obviněn z nedbalého výkonu, přičemž ke ztrátě jeho funkce přispělo násilné osvobození Slobodana Sovrliće, se mohl okamžitě vrátit do služby.

„Zastavili jsme veškerou spolupráci s tzv. Ministerstvem vnitra a s dalšími institucemi v Prištině. Nikdo už s nimi nechce spolupracovat. Žádáme, aby Bogavac byl do 24 hodin vrácen do služby. Pokud tomu tak nebude, zradikalizujeme protesty,“ řekl Vulović, aniž upřesnil budoucí akce místní samosprávy a občanů.

- - - -

Zdroj: www.vesti-online.com překlad vd