Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 403 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Etnické čištění Kosova a Metochie pokračuje: zbouráno pět srbských domů v Djakovici Tisk Email

Úterý, 11. listopadu 2014V Srbské ulici v centru Djakovice bylo v pondělí 27.10. 2014 odpoledne na náboženský svátek Svaté Petky zbouráno pět domů rodiny Stefić. Nedlouho před touto událostí zaslalo Sdružení vystěhovalých Srbů z Djakovice americké velvyslankyni v Prištině Tracey Ann Jacobsonové a velvyslanectvím dalších států v Bělehradě žádost o ochranu základních lidských práv a majetku.

Podle slov předsedy Sdružení vystěhovalých Djokice Stanojeviće je to jasný pokus o zastrašování a potření srbských kořenů v Djakovici.

„Přestože nám Albánci již patnáct let systematicky ničí majetek, hřbitovy, domy, užívají náš majetek, vyvolávají v nás jejich pokusy ještě větší odhodlanost kolektivní návrat realizovat,“ říká Stanojević a dodává, že v této chvíli je k návratu do města připraveno asi 400 srbských rodin a příslušné orgány byly o této skutečnosti informovány.

Stanojević vysvětluje, že dopis o úmyslu vystěhovalých vrátit se do svého města byl předán i na UNHCR.

„UNHCR nám odpověděl, že nám zajistí stany a suchou stravu, což je velmi cynické a nevhodné, neboť my se chceme vrátit do svých domovů. Proto požadujeme, aby se nám jako kdekoliv v demokratickém světě zajistilo právo na život a vlastní majetek.“

Srbové z Djakovice upozorňují, že kvůli bourání srbských domů v centru města podají Eulexu trestní oznámení proti radní obvodu Djakovice Mimoze Kusariové, a že od dočasných a mezinárodních institucí v Prištině budou požadovat, aby zbourané domy byly vráceny do původního stavu.

„Ptáme se velvyslanců a dalších představitelů mezinárodního společenství, náboženských vůdců, představitelů mezinárodních organizací v Prištině a Bělehradě, zda budoucnost Kosova a Metochie buduje bagry.“ Rozhořčení Srbové z Djakovice dále uvádějí, že z přibližně 12000 obyvatel (srbské národnosti – pozn. redakce), kteří v oblasti Djakovice žili do roku 1999, žijí zde nyní pouze čtyři mnišky v klášteře Zesnutí přesvaté Bohorodičky, a to za stálé policejní ochrany.

Dopis

V dopise, který byl zaslán americké velvyslankyni v Prištině Tracey Ann Jacobsonové, žádá Sdružení vystěhovalých Srbů z Djakovice o pomoc při uplatnění svých základních lidských práv, práva na svobodu pohybu, svobody myšlení, vyznání a ochranu soukromého majetku.

„S ohledem na to, že USA ve světě propagují demokracii, která je zásadou jejich ústavy, zeptali jsme se paní Jacobsonové, zda stejné zásady platí také pro vystěhovalé a ostatní Srby na Kosovu a Metochii,“ říká Stanojević a uvádí, že Srbům z Djakovice je již šestnáct let uzurpován a ničen majetek. Vystěhovalcům není povoleno ani navštívit jejich domy, majetek, hřbitovy a kostel.

Zakázané město

„Znepokojující je nedostatek ochrany ze strany místních orgánů, které by bourání domu mohly zabránit, a samotný čin je více než špatný signál a další z důkazů, že Djakovica je zakázané město jak pro návštěvy Srbů, tak i pro jejich návrat,“ říká pro Novosti Dalibor Jefitć, ministr pro návrat, který zdůrazňuje, že za posledními incidenty je snaha marginalizovat proces návratu Srbů na celém Kosovu a Metochii.

Rozhodnutí o bourání objektů bylo uveřejněno na webu radnice, řiká radní Ljilja Kusari Mimoza, a dodává , že vlastníky objektů neinformovali.

„Infrmaci jsme zveřejnili, také jsme se ptali na ministerstvu a informovali jsme UNMIK, a vzhledem k tomu, že se nikdo neozval, zahájili jsme tuto iniciativu. Když nemáme žádnou informaci od majitelů a objekt ohrožuje veřejnou bezpečnost, radnice má povinnost něco podniknout. Stejně jsme dělali i s objekty jejichž majiteli jsou Albánci.“

zdroj