Etnické čištění Kosova a Metochie pokračuje: zbouráno pět srbských domů v Djakovici |
Úterý, 11. listopadu 2014
Podle slov předsedy Sdružení vystěhovalých Djokice Stanojeviće je to jasný pokus o zastrašování a potření srbských kořenů v Djakovici.
„Přestože nám Albánci již patnáct let systematicky ničí majetek, hřbitovy, domy, užívají náš majetek, vyvolávají v nás jejich pokusy ještě větší odhodlanost kolektivní návrat realizovat,“ říká Stanojević a dodává, že v této chvíli je k návratu do města připraveno asi 400 srbských rodin a příslušné orgány byly o této skutečnosti informovány.
Stanojević vysvětluje, že dopis o úmyslu vystěhovalých vrátit se do svého města byl předán i na UNHCR.
„UNHCR nám odpověděl, že nám zajistí stany a suchou stravu, což je velmi cynické a nevhodné, neboť my se chceme vrátit do svých domovů. Proto požadujeme, aby se nám jako kdekoliv v demokratickém světě zajistilo právo na život a vlastní majetek.“
Srbové z Djakovice upozorňují, že kvůli bourání srbských domů v centru města podají Eulexu trestní oznámení proti radní obvodu Djakovice Mimoze Kusariové, a že od dočasných a mezinárodních institucí v Prištině budou požadovat, aby zbourané domy byly vráceny do původního stavu.
„Ptáme se velvyslanců a dalších představitelů mezinárodního společenství, náboženských vůdců, představitelů mezinárodních organizací v Prištině a Bělehradě, zda budoucnost Kosova a Metochie buduje bagry.“ Rozhořčení Srbové z Djakovice dále uvádějí, že z přibližně 12000 obyvatel (srbské národnosti – pozn. redakce), kteří v oblasti Djakovice žili do roku 1999, žijí zde nyní pouze čtyři mnišky v klášteře Zesnutí přesvaté Bohorodičky, a to za stálé policejní ochrany.
Dopis
V dopise, který byl zaslán americké velvyslankyni v Prištině Tracey Ann Jacobsonové, žádá Sdružení vystěhovalých Srbů z Djakovice o pomoc při uplatnění svých základních lidských práv, práva na svobodu pohybu, svobody myšlení, vyznání a ochranu soukromého majetku.
„S ohledem na to, že USA ve světě propagují demokracii, která je zásadou jejich ústavy, zeptali jsme se paní Jacobsonové, zda stejné zásady platí také pro vystěhovalé a ostatní Srby na Kosovu a Metochii,“ říká Stanojević a uvádí, že Srbům z Djakovice je již šestnáct let uzurpován a ničen majetek. Vystěhovalcům není povoleno ani navštívit jejich domy, majetek, hřbitovy a kostel.
Zakázané město
„Znepokojující je nedostatek ochrany ze strany místních orgánů, které by bourání domu mohly zabránit, a samotný čin je více než špatný signál a další z důkazů, že Djakovica je zakázané město jak pro návštěvy Srbů, tak i pro jejich návrat,“ říká pro Novosti Dalibor Jefitć, ministr pro návrat, který zdůrazňuje, že za posledními incidenty je snaha marginalizovat proces návratu Srbů na celém Kosovu a Metochii.
Rozhodnutí o bourání objektů bylo uveřejněno na webu radnice, řiká radní Ljilja Kusari Mimoza, a dodává , že vlastníky objektů neinformovali.
„Infrmaci jsme zveřejnili, také jsme se ptali na ministerstvu a informovali jsme UNMIK, a vzhledem k tomu, že se nikdo neozval, zahájili jsme tuto iniciativu. Když nemáme žádnou informaci od majitelů a objekt ohrožuje veřejnou bezpečnost, radnice má povinnost něco podniknout. Stejně jsme dělali i s objekty jejichž majiteli jsou Albánci.“
|