Trápení navrátilců do Istoku |
Úterý, 11. listopadu 2014
VÂÂ údolí je úrodná rovina, kterou protéká Istočská řeka. VÂÂ obci Ljug jsou zříceniny a vesměs prázdné navrátilecké domy.
„Vrátili jsme se vÂÂ roce 2006. Vyjít do centra nebo na tržnici nebylo snadné, ale časem jsme si zvykli. Člověk musel mít kuráž, aby někam šel,“ říká Novica Antić zÂÂ Ljugu.
Navrátilci říkají, že nic není jako dřív. Zvykání není snadné, jak pro ně tak pro nás.
„Situace je teď lepší, ale stále přetrvává velká nenávist,“ říká Ranko Ljušć zÂÂ Ljugu.
Ačkoliv před několika lety bylo vÂÂ centru Istoku obnoveno 46 domů, albánská společnost nedovolila, aby se Srbové vrátili.
Rodina Poporvić, které se nepodařilo obnovit dům, kÂÂ návratu došla nelehkou cestou.
„Alternativu jsme našli vÂÂ obci Osojane, koupili jsme si pozemek a vybudovali dům,“ říká Ivan Popović zÂÂ Osojane.
„Ze zdejších navrátilců je dnes 141 zaměstnaných, kteří dostávají plat od srbského státu, a máme tři zaměstnané, kteří pobírají plat odÂÂ tzv. dočasných kosovských institucí. To samo o sobě svědčí o tom, že zde nejsme vítaní,“ říká Mališa Djurić, předseda dočasného orgánu Okres Istok.
VÂÂ centru Istoku stojí kostel svatých apoštolů Petra a Pavla. Kostelní komplex hlídá jeden policista, a ve farním domě žije kněz se svou rodinou.
„Domy bývají vybudovány, lidé přijdou, pobudou zde nějaký čas a odcházejí. Důvodem je, že nikdo není ochoten se obětovat a žít vÂÂ takových podmínkách,“ říká kněz Nebojša Sekulić.
Na kopci se nachází klášter Gorioč ze 14. století. Kvůli bezpečnosti nechaly mnišky statek o ploše 22 hektarů oplotit. Klášter dennodenně hlídá kosovská policie.
|