Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 1696 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Trápení navrátilců do Istoku Tisk Email

Úterý, 11. listopadu 2014Do města Istok v Pećském kraji se za patnáct let vrátil teprve jen každý desátý Srb z více než 9000, kteří zde žili do roku 1999. Většina z nich se snaží začít nový život v okolních srbských vesnicích. V centru města žije jen několik navrátilců a srbský kněz s rodinou.

Tento metochijský kraj je známý kvalitní pitnou vodou, svérázný vzhled dodávají Istoku skály a hřbety hor rýsující se nad městem.


V údolí je úrodná rovina, kterou protéká Istočská řeka. V obci Ljug jsou zříceniny a vesměs prázdné navrátilecké domy.„Vrátili jsme se v roce 2006. Vyjít do centra nebo na tržnici nebylo snadné, ale časem jsme si zvykli. Člověk musel mít kuráž, aby někam šel,“ říká Novica Antić z Ljugu.

Navrátilci říkají, že nic není jako dřív. Zvykání není snadné, jak pro ně tak pro nás.

„Situace je teď lepší, ale stále přetrvává velká nenávist,“ říká Ranko Ljušć z Ljugu.

Ačkoliv před několika lety bylo v centru Istoku obnoveno 46 domů, albánská společnost nedovolila, aby se Srbové vrátili.

Rodina Poporvić, které se nepodařilo obnovit dům, k návratu došla nelehkou cestou.

„Alternativu jsme našli v obci Osojane, koupili jsme si pozemek a vybudovali dům,“ říká Ivan Popović z Osojane.

„Ze zdejších navrátilců je dnes 141 zaměstnaných, kteří dostávají plat od srbského státu, a máme tři zaměstnané, kteří pobírají plat od tzv. dočasných kosovských institucí. To samo o sobě svědčí o tom, že zde nejsme vítaní,“ říká Mališa Djurić, předseda dočasného orgánu Okres Istok.

V centru Istoku stojí kostel svatých apoštolů Petra a Pavla. Kostelní komplex hlídá jeden policista, a ve farním domě žije kněz se svou rodinou.

„Domy bývají vybudovány, lidé přijdou, pobudou zde nějaký čas a odcházejí. Důvodem je, že nikdo není ochoten se obětovat a žít v takových podmínkách,“ říká kněz Nebojša Sekulić.

Na kopci se nachází klášter Gorioč ze 14. století. Kvůli bezpečnosti nechaly mnišky statek o ploše 22 hektarů oplotit. Klášter dennodenně hlídá kosovská policie.

Zdroj