Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 5358 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Z Kosova uteklo víc než 100.000 Albánců. Tahçi tvrdí, že to je kvůli vízům Tisk Email

Pátek, 13. února 2015



PRIŠTINA – Kosovští vládní úředníci říkají, že už začali provádět první opatření k zamezení masové emigrace Albánců z Kosova a Metochie. Útěk přes Maďarsko do zemí EU považují odborníci v Prištině za největší exodus od dob Osmanské říše.

"Začali jsme s odpuštěním dluhů a budeme pokračovat s dalšími opatřeními, jaká nám náš rozpočet dovolení," řekl ministr práce a sociálních věcí v prištinské vládě Arban Abrashi a poukázal na to, že budou provedena opatření ke zlepšení životních podmínek nejvíce zranitelných skupin a podnikatelského prostředí.

Srbský premiér Aleksandar Vučić dnes řekl, že Srbsko ve spolupráci s Německem, Rakouskem a Maďarskem přijme veškerá vhodná opatření týkající se masového exodu Albánců z Kosova a Metochie. Premiér uvedl, že svoboda pohybu nemůže být narušena, ale že Srbsko se svými evropskými partnery pracuje na řešení tohoto problému.

Jak oznámil německý tisk, bavorský ministr vnitra Joachim Hermann požadoval zastavení přílivu žadatelů o azyl z Kosova a zabránění zneužívání německých právních předpisů.

"Asi 1000 lidí denně, většinou autobusy a malými taxi, opouštějí Kosovo přes Srbsko, aby se pak přes Maďarsko a Rakousko dostali do Německa," řekl Herman a média připomínají, že počet žadatelů o azyl z Kosova v lednu tohoto roku činí téměř dvojnásobek než předešlý měsíc prosinec loňského roku.

"Považuji za skandální ... to zneužívání naší legislativy o žadatelích o azyl v tisících případech nemůžeme připustit," řekl politik bavorské Křesťansko sociální unie CSU, sesterské strany celoněmecké CDU kancléřky Angely Merkelová. Podle prištinské tajné, která byla předložena kosovského parlamentu opustilo v posledních dvou měsících Kosovo a Metochii více než 50.000 Albánců včetně 6.000 žáků základních škol. Některá prištinská média však uvádějí, že od srpna loňského roku do dnešního dne z Kosova odešlo více než 100.000 lidí, ale že úředníci tyto informace zatajují.

Jiné kosovské zdroje tvrdí, že to číslo je mnohem vyšší, a že překračuje šest procent obyvatel provincie, jejíž celkový počet obyvatel se odhaduje na méně než dva miliony. Odborníci varují, že se Kosovo "nemilosrdně vyprazdňuje". Celkovou situaci hodnotí jako alarmující s nepředvídatelnými důsledky, a vyzývají vládu, aby přijala odpovídající opatření s cílem zastavit exodus Albánců za země.

Historik profesor Hakif Bajrami se obává, že "za tímto masovým exodem Albánců stojí nějaké nekalé praktiky světových mocností".
Jeho kolega demograf Dr. Rıfat Blaku říká, žejde "to tektonický posun pro Albánce na Kosovu".

Analytik Dukagjin Gorani se domnívá, že masový exodus Albánců je jistým způsobem "demonstrace proti hospodářské politice vlády," protože, jak sám říká, lidé jsou velmi nešťastní z toho, že nemají žádnou naději na lepší život.

Jeho kolega Fatmir Seholi se domnívá, že vlády Kosova se nikdy vážně nebraly mezinárodní zprávy věnované situaci na Kosova, které neustále mluvily o špatných ekonomických podmínek v této oblasti.

S odkazem na údaje Sdružení "Matky Terezy", které působí v Kosovu, Sheholi říká, že 18 procent obyvatel žije v extrémní chudobě s průměrným příjmem 90 eurocentů na den, přičemž 27 procent z nich žije v chudobě za pouhých 1,40 eura na den.

Nezaměstnanost činí více než 60 procent populace v produktivním věku. Největším nepřítelem Kosova, říká Sheholi, je korupce, organizovaný zločin a klientelistický přístup k zaměstnání v kosovských orgánech.

"Lidé očekávali změny po volbách v červnu loňského roku, a když viděli, že se jich nedočkají, vsadili své naděje na lepší osud svůj i svých nejbližších na riskantním odchodu do zemí Evropské unie," uvedl.

Media Priština byla nucena poznamenat, že je velmi zvláštní a nepřijatelné, že žádný z vůdců kosovských politických stran, s výjimkou vůdce AAK Ramushe Haradinaje, který se v poslední době nechal vidět plakat na prištinském autobusovém nádraží. Byl očitým svědkem situace, kdy množství jeho spoluobčanů prchá z Kosova, ale sám se svým týmem se nesnažil tyto lidi zastavit lidé a dát jim aspoň trochu naděje.

Media v takovém přístupu politiků vidí jejich strach čelit mase mladých, kteří opouštějí Kosovo.

Místopředseda prioštinské vlády Hashim Thaçi tvrdí, že vinu na exodu celých albánských rodin z Kosova má Evropská unie, která odložila liberalizaci víz pro občany Kosova.

Zdroj: vesti.krstarica