Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 1152 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Slzný plyn na „žluté čáře“ v Brđanech Email

čtvrtek, 30. dubna 2009

EULEX už šestý den slzným plynem a šok bombami chrání „žlutou čáru“ která rozděluje Albánce a Srby ve čtvrti Brđani. Rusko obvinilo mezinárodní síly, že jsou na straně kosovských Albánců. Kosovská policie odebírá doklady, které občanům vydalo Ministerstvo vnitra Republiky Srbsko na území autonomní provincie Kosovo a Metochie. Premiér tzv. Republiky Kosovo Hashim Thaçi prohlásil, že se pokračuje s výstavbou nových baráků, Srbové oznámili že pokračují s protesty.

Příslušnici policie EULEX i dnes slzným plynem bránili srbským demonstrantům ve čtvrti Brđani na severu Kosovské Mitrovice aby se přiblížili místu kde Albánci už šestý den obnovují domy.

Slzný plyn na žluté čáře v Brđanech, Výbor podpořil klidné protesty Srbů v Kosovské Mitrovici

Výbor Parlamentu Republiky Srbsko pro Kosovo a Metochii bez vyhrad podpořil klidne protesty Srbů v Kosovské Mitrovici proti násilné vystavbě a obnově albanských domů ve čtvrti Brdo, pro návrat Albánců, kteří v této časti města nikdy nežili, oznamilo Odděleni pro vztahy s veřejnosti Parlamentu Republiky Srbsko.

Odbor vyzval Srby aby se zdrželi jakýchkoliv provokací a incidentů, které by ohrozili životy občanů, uvedeno v závěru schůze výboru.

Byla vyzvana i mezinárodní společnost aby se držela a respektovala „Protokol o udžitelném a organizovaném návratu“ , podepsany v roce 2006 s cílem aby se zajistil jistý návrat 230 000 Srbů do Kosova a Metochie, kteří v roce 1999 byli vyhnány ze svých domů a v jejich domech se nyní náchází Albánci. 

Vybor zvlašť vyzval policii a KFOR aby netlačili na Srby, ale aby v souladu se svým mandatem zajistili klid, bezpečnost a jistotu všech, kteří žijou v Kosovu a Metochii.

Občasným hazením slzného plynu v několik serii, přislušnici EULEX policie zhruba hodinu rozháněli obyvatele  čtvrti Brđani , kteří se pokoušeli překročit „žlutou čáru“ , která rozděluje Albánce a Srby v této čtvrti Kosovské Mitrovice.

Velitel policejní služebny v severní části Kosovské Mitrovice Milija Milošević, řekl novinářům, že má obavy, že incidenty v Brđanech mohou mít vážné následky, jako že i Albánci, kteří obnovují domy nechtějí jednat se srbskou společnosti.

Představitelé čtvrti Brđani oznamují, že protesty pokračují i zítra, resp. až se nedosáhne domluvy a Albánci nerezignuji od obnovy pět domů v této časti Kosovské Mitrovice.

Srbové chtějí aby se zastavilo s rekonstrukci domů na tzv. „žluté čáře“ protože domluvou bylo upřesněno, že se tam může stavět pouze se souhlasem obou společnosti – srbské a albánské. Srbové také chtějí aby se začalo s rekonstrukcí jejich domů v jižní časti Kosovské Mitrovice, která byla pozastavena stejným vyrozuměním z roku 2000.

Představitel čtvrti Brđani Siniša Lazić řekl, že kolem půlnoci a pak následně kolem páté hodiny ráno ze směru albánských domů v žluté čáře rozdělení, jako že i ze směru albánské vesnice Suvi Do, byla slyšet střelba ze zbrání. V Brđanech nebyl nikdo zraněn.

Současně, premiér tzv. Republiky Kosovo Hashim Thaçi se vyjádřil, že nedovolí blokádu obnovy domů pro Albánce ve čtvrti Brđani, zdůrazňující, že je právo na návrat zaručeno všem, nehledě na etnickou příslušnost.

„Ti co mají v úmyslu blokovat proces návratu, nehledě které jsou etnické příslušnosti a ti co mají zájem aby v Kosovu nebyl mír, integrace a důstojní život, neuspějí“ , řekl Thaçi.

Rusko: EULEX na straně kosovských Albánců

Reagující na týden dlouhé nepokoje v severu Kosova a Metochie, stálý představitel Ruska v Organizaci evropské bezpečnosti a spolupráce ( OEBS ) Anvar Azimov, řekl ve Vídni, že oficiální Moskva má obavy kvůli zhoršení situace v této části Kosova a Metochie a obvinil „mezinárodní síly, že se úplně stavějí na stranu  kosovských Albánců.“

„Zejména znepokojují střety mezi srbským obyvatelstvem, které převážné osidluje tuto část Kosova a Metochie a mezinárodních síl, které se úplně stavěli na stranu kosovských Albánců…. To co se stává poukazuje na nebezpečí od destabilizace situace, eskalace napětí v celém regionu“ , upozornil Azimov.

Komentáře ruského představitele v OEBSu následovaly teprve den poté co Moskva upozornila, že jsou násilné akce proti Srbům v kosovu a Metochii nepřípustné a v rozporu s rozhodnutími Rady bezpečnosti OSN.

Policie odebírá doklady Ministerstva vnitra Republiky Srbsko vydanými v Kosovu a Metochii

Kosovská policii občanům podle zákona, nezávislé na národnosti, odebírá řidičské průkazy vydané v přesunutých policejních správách Ministerstva vnitra Republiky Srbsko, potvrdil mluvčí regionální policie v Gnjilane Ismet Hashani.

Podle jeho slov policie jen používá zákon, směrnice UNMIKu, kterými je předepsano, že se v Kosovu uznávají jen doklady, které vydávají příslušné služby v Kosovu, jejíchž sídlo je v Kosovu.“

Náčelník okresu Kosovská Mitrovica Dragan Nikolić, sdělil agentuře Beta, že kosovská policie během předchozích sedm dnů odebrala řidičské průkazy od více desítek Srbů, kteři doklady dostali v Policejní správě Gnjilane, která přisluší Ministarstvu vnitra Republiky Srbsko, s vysvětlením, že tato policejní správa neexistuje.

„Žádná opatření se nedělají proti těm, kteří mají platné řidičské průkazy vydané v policejních správách v obcích centrálního Srbska a Vojvodiny. My respektujeme zákon a všechny takto odebrané řidičské průkazy dáváme k soudům, které konečně rozhodnou jestli průkazy budou trvalé odejmuté“ , řekl Hashani.

Zpracoval a ze srbského jazyka přeložil Zoran Lešević,  člen Sdružení „Přátelé Srbů na Kosovu“