Pondělí, 6.července 2015 / Prní zprávy |
|
Neseme zodpovědnost za situaci v Kosovu. Chci jen připomenout, že stovky vojáků jsou v Kosovu pro zmírnění napětí mezi Albánci a srbskou menšinou, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. |
|
| |
Angela Merkelová je tento týden na návštěvě Srbska, Albánie a Bosny a Hercegoviny. Srbsko a Albánie jsou kandidáty na členství v EU. Jak vypadá situce v Kosovu?
"Máme zde policejní mise, které ale brzy skončí. A znovu a znovu jsme bojovali za bezpečnost v Kosovu. Chtěli jsme, aby Srbsko a Kosovo spolu navzájem vedli diskusi. Právě minulý týden byly opět vedeny rozsáhlé diskuse s eurokomisařkou pro zahraniční vztahy Federicou Mogheriniovou,"
uvádí v rozhovoru k situaci mezi Albánií a Srbskem německá kancléřka.
Loni v říjnu, albánský premiér Edi Rama po rasově motivovaném násilí na fotbalovém zápase řekl, že vztahy se Srbskem jsou v "embryonální fázi".
"Vidíme světlo, a vidíme stín. Ale koneckonců albánský premiér byl po dlouhé době na návštěvě Srbska. Je zde naděje. Obě země, Albánie a Srbsko jsou velmi aktivní v tom, aby dosáhli svého cíle, sblížení obou etnik a vstupu do EU," dodala Merkelová.
Romská populace v Srbsku trpí diskriminací. Nicméně, německá spolková vláda klasifikuje Srbsko od roku 2014 oficiálně jako bezpečnou zemi.
"Pro takovou klasifikaci mluví fakt, že v Německu neevidujeme prakticky žádné žádosti o azyl. Pro takovou klasifikaci je faktem, že i Spojené království a Francie a další evropské země uvádí Srbsko jako bezpečnou zemi původu. Srbsko přijalo řadu opatření, která diskriminaci Romů omezuje, i když je třeba říci jasně: Je tam diskriminace stále a během mé návštěvy na to upozorním. Tato obtížná situace je nejen v Srbsku, ale i v dalších zemích,"
podotkla k situaci Romů v Srbsku Angela Merkelová.
Související články:
|