Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 922 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Vláda Republiky Srbsko nespokojena s působením policejní mise Evropské unie EULEX Email

pátek, 1.  května 2009  - zdroj: RTS

Nové střety v Brđanech. Policie EULEX ještě jednou poslala demonstrantům slzný plyn. Poslední události v severu Kosova a Metochie „zvětšili podezření ve spravnost působení mise EU“, řekl ministr pro Kosovo a Metochii ve Vládě Republiky Srbsko Goran Bogdanović

EULEX a kosovská policie ještě jednou se střetli se srbskými demonstranty ve čtvrti Brđani, nedaleko od centra severní, srbské části Kosovské Mitrovice, ale v tomto incidentu nebylo zraněných.

Nové střety v Brđanech

Nové nepokoje vypukly poté co srbští demonstranti, kteří už týden protestují kvůli porušení dohody od strany Albánců o zákazu rekonstrukci domů, pronikli přes kordon kosovské policie a pokračovali k tzv. „žluté linii“ , která rozděluje město na srbskou a albánskou část.

Poté co pronikli přes kordon kosovské policie, na vzdálenosti asi 100 metrů od místa kde Albánci opravují domy, pokračovali s klidným protestem. Příslušnici policie EULEX použili slzný plyn a mohutné síly KFOR jsou přítomné na okolních kopcích, odkud doprovázejí vývoj situace.

Minulou noc, skupina prozatím neidentifikovaných mladíků hodila Molotovův koktejl na vozidla policie EULEX, která jela z jižní do severní části Kosovské Mitrovice, ale kromě menší škodách na autech, nebylo vážnějších následků.Incident se odehrál ve čtvrti „Bošnjačka mahala“ když byla napadena kolona aut rumunské EULEX policie, která jela na směnu k okresnímu soudu severní části Kosovské Mitrovice.

Vláda Republiky Srbsko nespokojena s působením policejní mise EU

Po sérii střetů a nepokojů kolem čtvrti Brđani, ministr pro Kosovo a Metochii ve Vládě Republiky Srbsko Goran Bogdanović řekl, že Srbsko není úplně spokojeno působením mise EU v Kosovu a Metochii, ale že je mezinárodní společnost jediný partner Vlády Srbska v provincii.         

„Vláda Srbska souhlasila aby mise EULEX ustanovila svůj mandát na celém území Kosova a Metochie, ale bohužel nejsme úplně spokojení její práci“ , uvedl ministr Bogdanović agentuře Beta.

Ministr řekl, že „podezření ve správnost působení mise EU“ vyvolávají i poslední události ve čtvrti Brđani v severní Kosovské Mitrovici kde Srbové protestují protože je porušena dohoda o zákazu rekonstrukce albánských domů v určité části čtvrti.

„Vláda Republiky Srbska musí někomu důvěřovat a s někým spolupracovat v Kosovu a Metochii a to můžeme pouze s představiteli mezinárodní společnosti, EULEX, UNMIK, KFOR, nehledě na to, že více krát ukázali, že jsou podjatí , že možná pracují pro jednu stranu. Na nás je abychom v rozhovorech poukázali na tyto problémy a doslova jsme každodenně v kontaktu“ , uvedl ministr.

Podstatu problému ve čtvrti Brđani představuje srbská žádost  aby současně s rekonstrukci albánských domů v této čtvrti, bylo umožněn i návrat vyhnaným Srbům do jižní části rozděleného města, která je pod kontrolou Albánců.

Hlavním argumentem srbské strany je údaj, že v severní části Kosovské Mitrovice žije několik set Albánců a sice ve čtvrtích „Bošnjačka mahala“ a „Tri solitéra“ , přičemž poslední Srbové, duchovní kostela Svatého Sávy byli z jižní části města vyhnání v březnu roku 2004.

Ze srbského jezyka přeložil a zpracoval Zoran Lešević