Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 815 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Nová strategie Washingtonu na Balkánu. Zatím neoficiální Email

Středa, 6. prosince 2017 / Sputnik



Americká nekomerční organizace Atlantická rada poskytla zprávu, která je věnována nové strategii Washingtonu na Balkánu. Hlavními body jsou – stálá americká vojenská přítomnost v jihovýchodní Evropě, „historické usmíření“ se Srbskem a „obnovení reputace USA jako skutečného prostředníka“.


A nehledě na to, že ve Washingtonu prohlásili, že tento plán není oficiální strategií Spojených států, experti prohlašují: Atlantická rada má jistou váhu, což znamená, že existuje pravděpodobnost, že část doporučení bude skutečně přejata.

Ředitel bělehradského „Centra strategických alternativ" Aleksandar Mitić v besedě se Sputnikem zmínil, že Atlantická rada je lobbistická organizace, která zatahuje země do NATO, proto je jasné, proč jsou její snahy směřovány na Srbsko, kde je většina občanů proti vstupu do aliance.

„Strategie neobsahuje principiálně nic nového. Úkol: dosáhnout dohody o dobrém sousedství mezi Srbskem a Kosovem, které by mělo právní sílu, podle vzoru dvou částí Německa, čímž budou vytvořeny podmínky pro příjem Kosova do OSN. Následně samo přiznání Kosova ze strany Bělehradu už nebude potřeba. Kromě toho by to vše vytvořilo podmínky pro snížení vlivu Ruska a Číny jako dvou klíčových spojenců Srbska v Radě bezpečnosti OSN."

„Usmíření stran, to je ve své podstatě dvoustranný proces, ne ovšem v tomto případě," říká vědecký pracovník Institutu slovanských studií Ruské akademie věd Georgij Engelgardt. Podle jeho slov by bylo naivní si myslet, že USA jsou připraveny, například, platit kompenzace za škody způsobené během agrese NATO proti Jugoslávii.

„Historické usmíření v tomto případě znamená usmíření Bělehradu s tím faktem, že Kosovo je nezávislé, že je potřeba vstoupit do NATO a odmítnout zvláštní vztahy s Ruskem," zmiňuje expert.

Aleksandar Mitić popisuje přijatelný model „historického usmíření" následovně:


Zaprvé, Amerika musí přestat dělit území Srbska cestou poskytování podpory Albáncům v Kosovu.

Zadruhé, zříci se pokusů zlikvidovat Republiku Srbskou (přestat podporovat unitární Bosnu a Hercegovinu, přestože se formálně tato podpora nikde nedeklaruje — red.).

Zatřetí — přestat šířit po celém světě informace, že za válku v devadesátých letech nesou vinu pouze Srbové a všichni ostatní jsou jen jejich nevinné oběti.

Začtvrté, přestat s pokusy zatáhnout zemi do NATO proti vůli občanů.

A nakonec zapáté, smířit se s aktivní rolí Číny a Ruska na Balkáně."


Důležitý moment, který zazněl během prezentace: viceprezident Atlantické rady Damon Wilson připomenul přeformování základny Bondsteel, která se má ze sídla mise KFOR (sil NATO v Kosovu) stát objektem zajišťujícím stálou americkou přítomnost v jihovýchodní Evropě.

Georgij Engelgardt zmiňuje: „Atlantická rada navrhuje jednat podle modelu, který Spojené státy již použily v pobaltských zemích a v Polsku."

„Snížení americké přítomnosti v balkánském regionu odstartovalo dávno, když začala operace v Afghánistánu. Bondsteel nyní nefunguje naplno, jelikož USA mají jiné priority a provádějí ohromné množství operací po celém světě. Bondsteel se musí znovu stát základem americké vojenské přítomnosti v regionu. Přitom si nemyslím, že Státy jsou připraveny stavět nové základny na Balkánu, například námořní základnu v Černé hoře. Nyní je to příliš drahé, dokonce i pro USA," říká.

Engelgardt si myslí, že Atlantická rada, jako lobbistická struktura, když hovoří o prostřednictví USA v řešení balkánských sporů, nabízí hlavně své služby ve věci přinucení Srbska ke všem ústupkům ohledně Kosova v rámci dialogu o normalizaci vztahů s Prištinou (mimochodem se proslýchá, že k těmto rozhovorům se připojí bývalá ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová jako speciální zástupkyně pro Balkán — red. Sputniku)

„Celkově se USA chtějí vrátit na Balkán, ale na cizí účet, hlavně na účet Bruselu. Oni budou ovlivňovat procesy, dostanou přístup, například, k balkánskému trhu nositelů energie a odměnou se pro balkánské země stane vstoupení do EU, které na USA, zcela jistě, nijak nezávisí. To, co nabízí Atlantická rada, je velmi dobrý obchodní model," uzavírá expert.

Podle názoru našich zdrojů neznamená ustanovení stálé vojenské přítomnosti stavbu nových základen (například v Černé hoře), může to ale znamenat umístění dodatečných sil na základně Bondsteel (Kosovo). Poplach vyvolává i přání zprostředkovávat řešení balkánských otázek (hlavně na pozadí toho, že se proslýchá, že do jednání mezi Bělehradem a Prištinou se může zapojit Condoleezza Riceová). A co se týče usmíření, tak podle slov Engelgardta to pravděpodobně znamená, že Srbsko se má smířit s nezávislostí Kosova.

- - -

Související články: