Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 911 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
USA podpoří návrh Ruska v RB, odmítne-li Priština zvláštní soud Email

Sobota, 6. ledna 2018


Spojené státy jsou rozhodnuty neblokovat v Radě bezpečnosti OSN návrh Ruska týkající se Kosova, pokud kosovský parlament zruší zvláštní soud pro válečné zločiny. Vládu v Prištině na to upozornil úřadující americký velvyslanec v Kosovu Stephen Banks, napsal dnes list Koha Ditore.

Na možnost aktivace náhradního plánu v podobě vytvoření nového podobného soudu Američané upozorňovali už před dvěma roky, když mocenské orgány v Prištině otálely se schválením zákona o speciálním soudu. Tento justiční orgán se má zabývat válečnými zločiny, které během ozbrojeného konfliktu v Kosovu koncem 90. let spáchali povstalci z Kosovské osvobozenecké armády (UÇK).

Spekuluje se o tom, že mezi osobami obžalovanými u tohoto speciálního soudu by mohlo být několik bývalých velitelů kosovskoalbánských povstalců, kteří jsou dnes významnými politiky, včetně nynějšího prezidenta Hashima Thaçiho.Soud byl ustaven pod vlivem silného mezinárodního tlaku v roce 2015 poté, co s ním vyslovil souhlas parlament v Prištině. Považuje se za kosovský justiční orgán, ale tvoří ho mezinárodní soudci a je financován Evropskou unií. Kvůli zajištění bezpečnosti svědků má sídlo v nizozemském Haagu.

Spojené státy kvůli tomuto soudu vyvíjejí nezvykle silný tlak na Prištinu už delší dobu. Koncem prosince dokonce americké velvyslanectví v prohlášení důrazně pohrozilo, že zrušení soudu bude mít "hluboce negativní důsledky pro evropskou budoucnost Kosova a pro vztahy s USA".

List Koha Ditore s odvoláním na zdroje ve vládě dnes napsal, že velvyslanec Banks se tento týden několikrát sešel s vedoucími představiteli kosovských institucí a na důsledky odmítnutí soudu je znovu upozorňoval.

Ve čtvrtek o tom hovořil také s premiérem Ramushem Haradinajem. Podle citovaného zdroje deníku mu otevřeně řekl, že Spojené státy jsou připraveny v Radě bezpečnosti dál neblokovat návrh Ruska na vytvoření podobného soudu. Přitom upřesnil, že tato ruská iniciativa bude založena na rezoluci RB OSN 1244 a bude považovat za nejvyšší mocenský orgán v Kosovu Misi Spojených národů v Kosovu (UNMIK).

Autor: ČTK