Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 636 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
USA nedovolí rozdělení Kosmetu Email

Čtvrtek, 22.červenec 2010

Rozdělení by bylo možné jedině kdyby USA zaslaly vedení kosovských Albánců velmi silný, nedvojsmyslný signál, aby takové řešení zvážilo. Když se vezme v úvahu aktuální postoj Washingtonu, šance, aby se něco takového stalo jsou extrémně nízké, prohlásil pro bělehradská média William Montgomery, bývalý velvyslanec USA v Srbsku.

- Jsem pesimista v otázce řešení kosovského problému. To, že USA nebudou pracovat na přesvědčování Albánců, aby vyšli vstříc srbským požadavkům, znamená, že Srbsko bude muset přijmout o hodně méně, než je v tuto chvíli vůbec ochotné i zvažovat. Aktuální srbská vláda zaměřila celou svou zahraniční i vnitřní politiku na otázku Kosova, a samu sebe uvěznila v pohledu na mnoho dalších důležitých věcí. Bude velmi těžké odstoupit od pevných postojů, které srbské vedení zaujalo bez vážné konfrontace s politickými oponenty. Zbývá, abychom zjistili, bude-li srbská vláda, zastávající takový tvrdý postoj, připravena přijmout řešení, které se vnucuje – řekl Montgomery v rozhovoru pro „Blic nedelje“.

Znamená to, že autonomie na severu a v enklávách je maximum, kterého Srbsko může dosáhnout?

- Skutečně si myslím, že je to maximum, ve který Srbsko může v tuto chvíli doufat a také i do předvídatelné budoucnosti. Myslím si, že kosovští Albánci a mezinárodní společenství půjdou velmi daleko v poskytnutí autonomie kosovským Srbům. Avšak i tam je velké „ale“, cena toho by byla konec paralelních institucí a přiznání vrchní moci kosovských Albánců, včetně jejich získání místa v OSN. Jestliže Srbsko bude ochotné jít touto cestou, existuje dost prostorů k vyjednávání v rámci spektra klíčových principů. Hodně toho by se mohlo vyzískat pro kosovské Srby, to je jisté. Mrzí mě, že to musím říci, ale jejich blahobyt by musel mít mnohem větší prioritou než ve skutečnosti má.

Má stanovisko Mezinárodního soudního dvora sílu změnit současnou situaci?

- Je zcela jisté, že rozhodnutí MSD, ať už jakékoliv, nezmění základní skutečnosti, které na místě platí. Jakékoliv bude rozhodnutí, kosovští Albánci se nevzdají statusu nezávislosti, a klíčové evropské státy a USA, které tu nezávislost uznaly, svá rozhodnutí nestáhnou. Z druhé strany, srbský ministr zahraničí upřímně prohlásil, že Srbsko nepřijme nezávislost Kosova bez ohledu na stanovisko soudu MSD. Takový druh prohlášení umožňuje Albáncům, aby učinili to samé. Současné status quo je udržováno jen proto, že kosovští Albánci doposud nechávali mezinárodnímu společenství zabývat se otázkou kosovských Srbů. V takových okolnostech je velmi možné, že se některé extrémní skupiny přikloní k násilí. To by mohlo vyvolat katastrofu.

Může-li Srbsko počítat s podporou evropských partnerů ohledně otázky kosovského problému?

- Existují dva hlavní proudy evropské politiky vůči Srbsku. Jeden je zaměřen na Srbsko a snaží se být povzbuzující a užitečný. Tato strana vždycky mává kartou členství v EU a vyhýbá se, kdykoliv to jde, slovu začínajícímu s „K“. Druhý proud však pracuje na vývoji nezávislého státu Kosovo a snaží se mu umožnit, aby v současných hranicích prosazovalo svou autoritu. V závislosti na jednotlivých členských státech, významně kolísá stupeň připravenosti nebo nepřipravenosti zpochybnit fungování paralelních institucí, které na Kosovu organizovali Srbové a Srbsko. To všechno je velmi zmatené. Taková situace nevyhovuje nikomu. Naděje a očekávání, že se v budoucnu tyto dva proudy spojí v jednom, až se Kosovo a Srbsko stanou členy EU, jsou dosti problematické.

Zdroj: www.politika.rs přeložila: Nataša Kević