Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 3033 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Goran Petronijević: Markale a Srebrenica jsou dvěma největšími manipulacemi z války v Bosně a Hercegovině Tisk Email

Čtvrtek, 10. listopadu 2012

alt

Goran Petronijević, šéf obhajoby bývalého prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiće říká, že zvláštní tým, zabývající se vyšetřováním událostí z února roku 1994 na tržnici Markale v Sarajevu, jednoznačně dokázal, že se jednalo o manipulaci z muslimské strany a že na to existují přímí svědci.

Případem Markale jsme se zbývali velmi důkladně a v rámci vyšetřování jsme nedávno hovořili s několika lidmi, kteří byli údajně zraněni při explozi, z níž byla obviněna srbská strana. Tito lidé však přiznali, že ve skutečnosti byli zraněni na jiných místech, o několik dní dříve, a že na tržnici byli dovezeni z nemocnice Koševo.

Dorazí do Haagu svědčit?

Většina z nich má pořád strach o život, ale uděláme všechno pro to, aby alespoň někteří z nich byli potenciálními svědky, tj. aby přišli do Haagu svědčit. I kdyby to však odmítli, nashromáždili jsme dostatek nevyvratitelných důkazů, že se jedná o jednu z největších mediálních manipulací dvacátého století, která byla utajována nejvyššími kruhy nejmocnějších států světa.

Co vlastně bylo utajováno?

Během soudu budeme tento případ rekonstruovat do nejmenších detailů. Je velmi zajímavé, že se oficiální verze počtu zemřelých neshoduje s počtem obětí z nahrávky pořízené v Markale bezprostředně po výbuchu. Dále někdo také konečně bude muset vysvětlit, jak je možné, že tehdejší francouzský president François Mitterrand ve svém deníku napsal, že mu tehdejší generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí řekl, že muslimové incident v Markale zinscenovali, a jak to že nikdo neví, jak zmizela zpráva francouzských vojáků, kteří přišli na místo činu jako první.

Kam jste došli ve vyšetřování Srebrenice?

Dosavadním vyšetřování jsme objevili jména několika stovek muslimů, kteří jsou evidováni jako srebrenické obětí. Jejich rodiny pobírají šehidský1/ důchod 500 konvertibilních marek, ale oni přitom žijí. Většina jich stále žije v Bosně, někteří jsou však i v Americe, Německu či Švýcarsku. Nemohu říct, zda a s kým jsme konkrétně mluvili, stačí však říct, že bude velmi zajímavé sledovat soud s Karadžićem.

Obhajoba generála Mladiće nedávno dostala seznam jmen všech srebrenických obětí?

Nedostali vlastně nic. Dostali seznam, který jsme již dříve dostali i my a v němž jsou vesměs neúplné údaje, se kterými není možné nijak pracovat. Vždyť samotné seznamy zabitých ve Srebrenici jsou očividným příkladem manipulace, neboť mne nikdo nemůže přesvědčit, že na konci 20. století nebylo možné zjistit, jak se někdo přesně jmenuje, kdo je jeho otec a jaké má rodné číslo.

Zpráva o živých lidech na seznamu zabitých v Srebrenici není nová?

Samozřejmě, není nová, ale je považována především za srbskou provokaci nebo abolici zločinu. Nové je to, že je čím dál tím více muslimů, kteří tvrdí to samé, a my tento případ rozlouskneme, abychom vyloučili trestný čin genocidy, uvedený v obžalobě. Konec konců, není snad cílem Haagského tribunálu zjistit pravdu o počtu zahynulých a počtu popravených ve Srebrenici v červnu roku 1995?

Nedávno Yasushi Akashi řekl, že nebyly informace o tom, kdo střílel?

Je docela dobře možné, že se i on objeví u soudu s Karadžićem, neboť plánujeme předvést zhruba 500 svědků, většinou osob, které rozhodovaly a znaly skutečnou pravdu. Neboť jak Radovan Karadžić tak i my, jeho spolupracovníci si pouze přejeme, aby se konečně odhalila skutečná pravda o válce v Bosně. Tato pravda je důležitá jak kvůli obětem a jejich rodinám, tak i kvůli dalšímu soužití národů v Bosně. Markale a Srebrenica jsou dvěma největšími manipulacemi během války, a když to dokážeme, Karadžiće už nebude tak těžké obhájit.


Pramen:

http://www.nspm.rs/hronika/goran-petronijevic-markale-i-srebrenica-su-dve-najvece-manipulacije-za-vreme-rata-u-bih.html

Překlad: nk

1/ Vysvětlivka: ضحية (šehid) = oběť