Válka pro nerostné bohatství Kosova |
Čtvrtek, 17. listopadu 2011
A to ve společnosti albánského miliardáře Sehita Muye, s kterým chce Soros těžit kosovský lignit, jehož zásoby jsou odhadovány na 300 miliard dolarů. Výkonný ředitel korporace „Albánské minerály“ Muya ani Soros nemají na zřeteli jenom uhlí, ale i olovo, chrom, zinek, zlato, stříbro, měď, nikl a další bohatství, zakončil Wall Street Journal.
Srbské ministerstvo energetiky ocenilo v roce 2009 hodnotu protiprávně uloupeného majetku srbského státu v oblasti energetiky na Kosovu okolo 1,5 miliard dolarů. Tehdy bylo v ministerstvu řečeno, že by „hodnota tohoto bohatství představovala až 100 miliard eura, když se hodnotí z perspektivy výnosu, který by se získal těžbou a přeměnou tohoto energetického bohatství na elektrickou energii.
"Je to vzrušující nový objev zlata v této oblasti, která byla dříve známá pouze svými „nikl-měďno-kobaltovými zdroji," řekl Tim Coughlin, prezident společnosti.
Koncem roku 2007 Neil Clarck v New Statesmanu konstatoval , že George Soros a jeho Open Society Fundation se nezabývá jen ochranou lidských práv a občanskými svobodami – ale společnost je „otevřena“ pokud si on a jeho společníci mohou vydělat velké peníze. Clarck to ilustroval Sorosovými investicemi na Kosovu „ aby převzal kontrolu nad dolem Trepča“, kde jsou „velké zásoby zlata, olova a dalších nerostů“. Flora Sonders již 30. července 1998 zveřejnila text s nadpisem „Kosovo: válka kvůli dolům“ a poukázal na skutečnost, že odborné metalurgické a podobné publikace informují úzký kruh finančníků a businessmanů o tamním velkém přírodním bohatství. Článek zakončila tím, že důl „Trepča“ bude kontrolovat ten, kdo vyhraje ozbrojený střet na Kosovu a dominace NATO v této oblasti by „postavila americké korporace do nejlepší pozice“.
Hlavní radou pro Misi OSN na Kosovu (UNMIK) bylo „převzít důl Trepča od Srbů co možné nejrychleji a vysvětlit, že se to má udělat“. Vojska NATO v síle okolo 3 000 vojáků vpadly14. srpna 2000 ve 4,30 hod. do Slévárny olova ve Zvečanu, zavřely ji a tisíce zaměstnanců vyhodili na ulici.
Bernard Kouchner, šéf UNMIKu takto ospravedlnil akci zabavení dolu Trepča: „Jako lékař a hlavní administrátor na Kosovu nemohu ani na jeden den povolit tuto hrozbu pro zdraví dětí a těhotných žen“.
Proto vojáci NATO nosili chirurgické roušky, aby se údajně neotrávili „příliš zamořeným ovzduším“.
Málo kdo ho ale chtěl poslouchat.
Pramen: http://www.smedia.rs/vesti/vest/80139/Kosovo-Rudnik-Trepca-NATO-Rat-za-kosmetsko-rudno-blago.html
Překlad: vd a nk |