Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.Právě připojeni - hostů: 773 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA

Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balnéObjednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA
DOPORUČENÁ KNIHA:Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.

Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Jak se Srbové stali zlými hochy Tisk Email

Úterý, 3. září 2013 / Ana OtáševićVálku proti Srbům ve Francii schvalovali ti, kteří jsou pro-atlanticky orientováni, a jich bylo hodně jak na levici, tak i na pravici. Chtěli jsme být v NATO, a Kosovo bylo pro přežití tohoto svazu velmi důležité. S Kosovem NATO zcela změnilo charakter a ze štítu se přeměnilo v meč.


Čtrnáct let po bombardování Jugoslávie letouny NATO francouzský novinář Pierre Péan, autor knihy Kosovo: „spravedlivá“ válka pro mafiánský stát zkoumá pozadí této války především soustředěn na roli Francie. 

Celý článek...
 
Kosta Čavoški: Izetbegović je vinen za válku Tisk Email

Sobota, 13. dubna 2013Expert obhajoby, profesor Kosta Čavoški dnes oznámil soudu s Radovanem Karadžičem v Haagu (ICTY), že válku v Bosně a Hercegovině vyvolalo odvolání již podepsané smlouvy o reorganizaci Bosny a Hercegoviny podle tří národnostních entit, uzavřené v Lisabonu (v roce 1992) pod iniciativou portugalského premiéra José Cutileira. Podepsanou dohodu odvolal vůdce bosenských muslimů Alia Izetbegović.

Celý článek...
 
Generál Mladić, Srebrenica a lži Tisk Email

Středa 6.června 2012 / Václav Dvořák (psáno pro Britské listy)Motto:

Mezinárodní soudní dvůr pro zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu

ctí presumpci neviny obžalovaného,

dokud se svědecky či jinak nedokáže,

že obžalovaný je Srb.

Celý článek...
 
Dvacáté výročí útoku na tuzlanskou kolonu Tisk Email

Sobota 26. května 2012Před dvaceti lety, 15. května 1992, bylo během dohodnutého stahování 92. motorizované brigády Jugoslávské lidové armády (JNA) z kasáren „Husinska Buna“, zabito nejméně 50 a zraněno 44 vojáků JNA.

Zločin „tuzlanská kolona“ byl spáchán 12 dní po podobném útoku v Dobrovolnické ulici v Sarajevu, při kterém „Zelené barety“, „Patriotská liga“ a teritoriální obrana BaH zabili 42 příslušníků JNA.

Útok na 92. motorizovanou brigádu, která se stahovala z kasáren Husinska Buna se

Celý článek...
 
5000 teroristů je hrozbou na Balkáně Tisk Email

Neděle, 13. května 2012Postřílení pěti náhodně vybraných nevinných obětí před Velikonocemi u Sklopje spáchali Albánci – islámští teroristé. Jejich záměrem bylo vyvolat masový střet Makedonců s Albánci, který by byl důvodem nového balkánského konfliktu. Na tom se shodují bezpečnostní experti v regionu.

Přestože tato provokace nepřinesla požadovaný efekt, odborníci pro boj s terorismem upozorňují, že tu není žádné místo pro optimismus. Rituální vražda může být začátkem nové krize na Balkáně.

Celý článek...
 
Všichni netrpíme ztrátou paměti Tisk Email

Sobota, 12. května 2012 / Miroslav LazanskiDobrovolnická ulice v Sarajevu, 20 let poté …

Co je to za lidi, co je to za místo, kde neexistuje dokonce ani úcta k mrtvým? Televizní záběry z pietního shromáždění za zabité příslušníky JNA (Jugoslávská lidová armáda) v Dobrovolnické ulici (Dobrovoljačka) v Sarajevu, 20 let po jejich zabití: příbuzní a přátelé truchlí, zatímco větší skupina občanů Sarajeva pokřikuje urážky, přesněji řečeno řve. Mezi nimi je kordon policie. Obraz státu Bosna a Hercegovina, která

Celý článek...
 
Albánští teroristé připravují partyzánskou válku Tisk Email


Neděle, 6. května 2012Jeden z bývalých velitelů tzv. Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Xhezair Shaqiri známý jako Hoxha ( čti: Džezair Šaćiri – Hodža) oznámil, že se bude reaktivovat ilegální formace UÇK, protože její členové mají zkušenosti z bojů na Kosovu a v Makedonii a na jihu Srbska a jsou schopni se postavit srbské a makedonské tajné službě.

„Nedávno jsem měl schůzku s bývalými veliteli UÇK a na tomto setkání jsme

Celý článek...
 
Srebrenica a kauza generála Videly: Proč se v případě 8000 popravených Argentinců nejedná o genocidu? PDF Tisk Email

Pátek, 4. května 2012 / Stefan KarganovićNedávná odhalení odporných zločinů, kterých se dopustila argentinská junta pod vedením generála Jorgeho Rafaela Videly, nám umožňují nahlédnout dvojí metr, který je uplatňován při výkonu toho, co se pokládá za „mezinárodní spravedlnost“.

Generál Videla byl citován v deníku „La Nacion“,[1] vydávaném v Buenos Aires, připouštějíc, že během jeho sedmileté vlády v Argentině v letech 1976 až 1981 „zmizelo“ čili bylo popraveno orgány pod jeho velením „7000 až 8000 lidí, kteří museli zemřít,“ přičemž několik tisíc dětí bylo nuceně odebráno svým rodičům, považovaných za „rozvraceče“, a byly předány do péče „slušných“ rodin, za které se zaručila vláda.

Analogie mezi tím, k čemu údajně došlo v Argentině (a co nyní zjevně potvrdil hlavní aktér), a tím, co se údajně stalo ve Srebrenici je nápadná. V obou případech došlo k násilné smrti určité části obyvatelstva (levicových „rozvracečů“ v Argentině a mužů vojenského věku ve Srebrenici). Tito lidé byli popraveni. Domnělý počet obětí se v obou případech také shoduje – přibližně 8000. Nicméně generál Videla nebyl na rozdíl od generála Mladiće obviněn z genocidy.

Celý článek...
 
Albánská genocida na Srbech během 20. století Tisk Email

Středa, 25. dubna 2012 / Dobrica Gajić
Rezenze knihy Albánská genocida na Srbech během 20. Století /Dokumenty Archivu eparchie (diecéze) rašsko-prizrenské a kosovskometochijské [“Albanian Genocide of the Serbs in the Twentieth Century/Documents of the Archives of the Diocese of Ras-Prizren and Kosovo-Metohija“], vydání Žagor, Bělehrad 2011, překlad Kosara Gavrilović, 951 stran.

Albánská kolonizace srbských zemí od 17. století dodnes zanechala, i přes jednotlivé případy dobré spolupráce mezi Srby a Albánci, v povědomí našeho národa „krvavou stopu násilí“. [1] Kvůli častým a rozsáhlým loupežím, archimandrita dečanský Serafim Ristić počátkem roku 1859 poslal prosbu ruskému caru Alexandru II., aby ochránil klášter Dečani před divokými a sveřepými Arnauty, „kteří se Boha nebojí a císařská turecká nařízení neposlouchají.“ Igumen (představený kláštera) Serafim též v roce 1860 předložil sultánovi Abdul-Azisu a evropským mocnostem rozsáhlé memorandum, ve kterém byly uvedeny početné příklady násilí albánských muslimů, což v roce 1864 bylo zveřejněno v brožurce „Pláč Starého Srbska“. [2]


Celý článek...
 
Makedonie na pokraji občanské války PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vaclav Dvorak   
Sobota, 14 Duben 2012 21:34

Neděl, 15. dubna 2012

Pětinásobná vražda zažehla nové silné mezietnické střety.Skopje – Čtyři Makednoci ve věku 18-20 let a jeden pětačtyřicetiletý rybář byli zabiti v noci ze čtvrtka na pátek u Železarského jezera nedaleko Skopje, hlavního města Makedonie. I když není potvrzeno, kdo pětinásobnou vraždu spáchal, občané makedonské vesnice Radišany, z které pochází většina obětí, zablokovali dálnici do Skoplje a okolní silnice a kamenovali albánské domy v přesvědčení, že zločin spáchali Albánci. Několik osobních automobilů a jeden městský autobus byly poškozeny při dnešním protestu ve vesnici Radišany.

Aktualizováno Sobota, 14 Duben 2012 21:47
Celý článek...
 
Jak NATO zinscenovalo útěk Albánců během bombardování v roce 1999 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vaclav Dvorak   
Čtvrtek, 12 Duben 2012 10:25

Čtvrtek, 12. dubna 2012 / Čedomir PrlinčevićMédia ospravedlňovala bombardování Jugoslávie letectvem NATO obrázky Albánců, kteří byli zdánlivě vyháněni Srby. Odpůrci bombardování tvrdili, že Albánci utíkali před bombardováním. Ani jedni, ani druzí neměli pravdu.

V roce 2000 poskytl Čedomir Prlinčević, bývalý hlavní archivář Kosova a předseda židovské komunity v Prištině, unikátní rozhovor Jaredu Israelovi. Tento rozhovor stojí za přečtení i po 11 letech.

Předmluva – poznámka redaktora INC, který vedl rozhovor:

To co říká v rozhovoru pan Prlinčević je klíčem k porozumění strategie, která byla za akcí USA a EU na Balkánu, a později i v tak zvaných krizových ohniscích po celém světě. Prlinčević objasňuje, jak ohromné síly napadly jeden národ (Srby) a jak využily skutečnou slabost kmenově orientovaného národa (Albánců), aby je zorganizovali v teroristický režim, který by pak ukazoval Albánce, jako oběť srbských zločinů.

Čedomir Prlinčević byl předsedou prištinské Židovské obce. Všichni členové této komunity byli vyhnáni po příchodu sil NATO na Kosovo v roce 1999 kosovsko-albánskou "osvobozeneckou armádou" (UÇK). V prvním rozhovoru Č. Prlinčević popsal děsivý exil z Prištiny pod hlavněmi teroristů UÇK.

Aktualizováno Neděle, 22 Duben 2012 21:52
Celý článek...
 
Cesty haagské nespravedlnosti: Srebrenica a případ Dragana Obrenoviće Tisk Email


Pondělí, 9. dubna 2012 / Stefan KarganovićZpráva o předčasném propuštění nešťastného a nespravedlivě odsouzeného Dragana Obrenoviće z haagského žaláře by měla potěšit každého čestného člověka, který touží po spravedlnosti. Zvláště pak těší autora těchto řádků, který působil v týmu jeho obhajoby a dobře zná okolnosti tohoto případu – veřejné i tajné – a ví, že skoro dvanáctiletý trest si k hanbě této Inkvizice a jejích nečestných apologetů odseděla úplně nevinná osoba.

Dragan Obrenović není pouze nevinným člověkem, ale také tragickou postavou. Byl zatčen za základě tajné obžaloby [lettres de cachet, tj. praxe francouzského ancien régime, kterou v dobách minulých osvícenci odsuzovali, ze které se ale dnes stal za

Celý článek...
 
SDA se strachuje, aby Orić nepromluvil?! Tisk Email

Čtvrtek, 5. dubna 2012Žádost obhajoby Radovana Karadžiće, aby Haag donutil Nasera Oriće se opět objevit u soudu, a to v roli svědka obhajoby, vyvolala opravdový rozruch v sarajevských politických, policejních a zpravodajských kruzích. V panice je hlavně Strana demokratické akce (SDA), která se strachuje, aby Orić nevynesl pravdu o obětování Srebrenice, i když vzkázal, že ho ani nenapadá jít znovu do Haagu.

Podle zjištění Press RS, politické a zpravodajské kruhy spolu s Vasvijou Vidovićovou, advokátkou rodiny Izetbegović a Orićovou obhájkyní v Haagu, dělají všechno, co je v jejich silách, pro vyhnutí se zavazujícímu nařízení Haagského tribunálu, aby se někdejší srebrenický pán nad životy a smrtí, znovu objevil v haagské soudní síni. Stejné zdroje tvrdí, že se vedení SDA strachuje, že by pod nátlakem Haagského tribunálu na jedné straně, a vyšetřování, které proti němu stále vede domácí soudnictví kvůli zločinům na Srbech v Podriní na straně druhé, mohl Orić splnit své výhružky, vynést pravdu o obětování Srebrenice, resp. dohodách, které muslimské

Celý článek...
 
R.Karadžić vs. korunní svědek Tisk Email

Úterý, 3. dubna 2012Soud s Radovanem Karadžićem měl dne 27. a 28. 2. 2012 na programu výpověď tzv.korunního svědka pana Dražena Erdemoviće. Tento muž je nazýván klíčovým svědkem obžaloby a jeho svědectví mělo přinést důkazy o systematickém zabíjení ve Srebrenici, konkrétně o zločinu v Pilici, v době těsně po pádu enklávy.

Než se dostaneme k oněm inkriminovaným červencovým dnům, kdy byla Srebrenica obsazena armádou bosenských Srbů, řekněme si pár slov o minulosti tohoto svědka.

Celý článek...
 
Illirida čili dohoda o sjednocení „všech albánských území“ Tisk Email

Středa, 27. března 2012Radikální političtí představitelé Albánců z Makedonie a Albánie podepsali v Tiraně dohodu o podpoře iniciativy pro sjednocení „všech albánských území“. Společný stát by se měl jmenovat Ilirida a jeho součástí by byly i geografické oblasti FYROM (BJRM - Bývalá jugoslávská republika Makedonie), které by následně měly být připojeny k Albánii.

Dle uvedených informací zmíněnou dohodu v Tiraně podepsali členové vedení takzvané republiky Ilirida z Makedonie a albánského Sněmu občanských patriotů -  svévolně vyhlášený prezident Nevzate Halili a premiér Salman Baki, dále Taulant Venka Capa.

Celý článek...
 
Slobodan Samardžić : Pogrom pod křídly Západu Tisk Email

Sobota, 17. března 2012Sedmnáctého března roku 2004 chtěli kosovští Albánci násilně dokončit to, co za pomocí NATO začali roku 1999 – uloupení Kosova a Metochie od Srbska. V období následujícím krátce po agresi Aliance vůči Srbsku, očekávali plnou a formální nezávislost avšak to nebylo možné, protože Rezoluce RB OSN č. 1244 z června 1999 předvídala úplně jiný vývoj událostí. Pět let uběhlo v boji mezinárodního práva na  jedné straně a albánských aspirací na území a nezávislost na straně druhé.

Během těchto pět let přežili kosovští Srbové golgotu. Dvě stě tisíc jich bylo vyhnáno z regionu, s příslušníky jiných etnických skupin celkem okolo 250.000 osob. Přes 1000

Celý článek...
 
Vyvrácení srebrenického mýtu z bosňácké strany Tisk Email

Úterý, 13. března 2012 / Konstantin Kilibarda„Světový tisk udělal z bitvy o Srebrenici cosi jako Stalingrad. Mezi tím, čemu nějaká velmoc věnuje pozornost a mocí médií existuje jakýsi druh dialektického vztahu. V rámci naší práce tím dochází k jistému pokřivení. To, co se snažím dělat, ačkoli bez velkého úspěchu, je toto pokřivení napravit.“ (Komentář generálního tajemníka OSN Butruse Butruse Ghálího z doby, kdy armáda bosenských Srbů dobila město Srebrenica.)

Zdá se, že srebrenický masakr se pro mnoho zastánců „nového intervencionalismu“ stal sine qua non přítomnosti Západu na Balkáně. Názor, že Armáda Republiky Srbské (VRS) zorganizovala a provedla předem promyšlený masakr 7000 neozbrojených muslimských mužů, se stal klíčovým prvkem kolektivního líčení Srbů jako genocidních agresorů.

Není třeba zacházet do přílišné hloubky či dokonce přecházet na srbskou stranu, aby byl objeven trochu jiný pohled na tuto kapitolu balkánského příběhu, než jaký podávala CNN. Zcela jiný pohled pochází z řad Armády Bosny a Hercegoviny (ABiH), jinými slovy armády muslimské kliky v Bosně podpořené Spojenými státy.

Existují jednoznačné důkazy, že se Spojené státy a proamerické vedení v Sarajevu domluvily na zinscenování masakru ve Srebrenici s konečným cílem vyvolat

Celý článek...
 
Haagský soud překonal Stalina Tisk Email

Pondělí, 12. března 2012Žalobce Mathias Marcussen skončil svoje vystoupení před tribunálem ICTY s požadavkem 28 let odnětí svobody pro předsedu Srbské radikální strany Vojislava Šešelja. Ten po skončení vystoupení žaloby, kontaktoval z vězení v Scheveningenu svůj právní tým, který sleduje průběh vystoupení žalobců z Bělehradu. A se smíchem komentoval obvinění a výši trestu „no slyšeli jste ty nesmysly“. To byla první slova, která řekl svým právním poradcům.

"Voja je v dobré náladě a všeobecně se smíchem komentoval míru amatérismu

Celý článek...
 
Prognostik, který se zpravidla nemýlí: Svět čeká velká válka Tisk Email

Čtvrtek, 8. března 2012GERALD CELENTE, proslulý trendový prognostik z USA, vidí nejbližší budoucnost bledě: „Celá Amerika už jen posluhuje dluhy. Všichni pracují na banky. Až se země zhroutí, nastane celosvětově období temna podobně jako po pádu Říma."

„Není lepšího trendového prognostika, nežli je Gerald Celente. On ví, o čem mluví," vysekla televize CNBC poklonu rodákovi z newyorského Bronxu. Podle amerického tisku Celente precizně předpověděl bur­zovní krach roku 1987, rozpad Sovětského svazu, asijskou měnovou krizi sklonku de­vadesátých let i aktuální finanční krizi. Ve své show jej hostila Oprah Winfreyová. Od roku 1980 vydává čtvrtletník Trends Jour­nal. V něm nešetří kritikou zejména ame­rického establishmentu. Kanceláře jeho

Celý článek...
 
Slaví začátek války Tisk Email

Pátek, 2. března / Mladen DragoljovićVe Federaci Bosny a Hercegoviny (BaH) oslavují 1. března jako Dne nezávislosti BaH, který posle názoru politických stran v Republice Srbské (RS) je datem, kdy začala krvavá válka v BaH.  Již po celá léta se okolo tohoto data v bosenském parlamentu lámala kopí stejně jako mezi běžnými občany, ale pořád se zapomíná na skutečnost, že toto datum jako oficiálně uznávaný a legalizovaný svátek Bosny a Hercegoviny neexistuje.

„Tento takzvaný svátek, který slaví na polovině území Bosny a Hercegoviny, je především nezákonný, protože postup, při kterém se referendum 29. února a 1. března 1992 konalo, byl zcela nedostatečný. Podle SNSD (Svaz nezávislých sociálních demokratů) dnešní Bosna a Hercegovina nevznikla ani v roce 1945 ani v roce 1992. Byla vytvořena až Daytonskou mírovou dohodou.“ To řekl člen hlavní rady SNSD Srdjan Mazalica. Uvedl, že 1. března je v podstatě datum, které znamená rozpad a ne svátek nezávislosti Bosny a Hercegoviny. Mazalica říká, že takový vztah Federace BaH k tomuto takzvanému svátku varuje Republiku Srbskou, aby v parlamentu Bosny a Hercegoviny všechno pro zachování hlasování podle národnostních entit.

Celý článek...
 
Mary Walshová: Jsem svědkem pravdy o Kosovu Tisk Email

Středa, 29. února 2012 / Rozhovor s Mary Walshovou pro srbský magazín Pečat vedla Nataša Jovanovićová.Pečat: Paní Walshová, strávila jste několik let v Kosovu prací pro mezinárodní společenství. S jakými představami o tomto kraji jste přijížděla, jak jste byla na tuto práci připravena, jaké instrukce vám byly před vaším příjezdem poskytnuty a s jakými představami jste odjížděla?

Mary Walshová: Na Kosovo jsem poprvé přijela v srpnu 1999 s jednou irskou nevládní organizací. Pracovala jsem pro ni jako dobrovolnice v Peći celkem 14 měsíců. Před

Celý článek...
 
„Bitva“ o Srebrenici Tisk Email

Neděle, 26. února 2012 / Slobodan DurmanovićI když do začátku místních voleb v Bosně a Hercegovině zbývá ještě přibližně sedm měsíců, zůstává otázka komunálních voleb ve Srebrenici stále otevřená, kvůli požadavkům bošňáckých politiků, aby v tomto obvodě byly volby uskutečněny dle zvláštních pravidel platných pouze pro tento obvod, a to stejných jako před čtyřmi roky.

Srbští politici jsou proti tomu, neboť nevidí důvod, aby pětina místních obyvatel, kterou tvoří Bošňáci žijící ve srebrenickém obvodu, rozhodovala za zbylé čtyři pětiny Srbů, o to spíš, když si místní Srbové už léta stěžují, že je místní bošňácké úřady

Celý článek...
 
Brzeźiński, Albrightová a McCain by chtěli, aby Rusko dopadlo jako SSSR a Jugoslávie Tisk Email

Neděle, 26. února 2012Americká trojhlavá rusofóbní saň: Brzeźiński, Albrightová, McCain.

Moskva - prominentní jugoslávský a srbský diplomat, bývalý velvyslanec Jugoslávie v Ruské federaci, Borislav Miloševič, poskytl rozhovor vlivnému moskevskému týdeníku Odnako.
„Fakta“ zveřejnila druhou část tohoto interview:

Myslíte si i vy, že by Rusko chtěli rozkouskovat jako Jugoslávii, kdyby nemělo

Celý článek...
 
Amerického kovboje může zastavit pouze Rusko, Čína a Evropa Tisk Email

Pondělí 13. února 2012 / F. William EngdahlNěkdy můžeme slyšet názor, že kritika americké zahraniční politiky je zejména ruským koníčkem, údajně způsoben nesplněnými imperiálními ambicemi. Nicméně, na Západě je také poměrně nemálo nezávislých odborníků, kteří hledí s obavami na tendenci Spojených států ke světové nadvládě. Mezi nimi je i americký politolog a ekonom William Engdahl, který napsal pět knih a stovky článků o zdrojích anglo-americké rozpínavosti, o téměř staletém boji USA o ropu a příčinách současné hospodářské krize. Rodák z Texasu vystudoval na prestižní Princetonské univerzitě a získal doktorát v oboru ekonomie ve Stockholmu. Posledních dvacet let žije v Německu, kde působí jako ekonomický poradce. V rozhovoru pro Nevsko Vreme (St.Petersburg, Rusko), William Engdahl uvedl svůj názor na příčiny rozmachu a soumraku USA a jak se v současné mezinárodní situaci chová Rusko.

Pane Engdahle, kritika americké zahraniční politiky z úst odborníků z USA je poměrně vzácná. Kdy jste poprvé začal podezřívat "generální linii" Západu?

Ke svým současným názorům jsem nedospěl hned. Jako dítě studené války jsem už

Celý článek...
 
Živadin Jovanović: V Rambouillet nedošlo ani k pokusu o dohodu, vyjednávání či úmluvu Tisk Email

Neděle, 12. února 2012Pozorně jsem si přečetl text Tanjugu uveřejněný v Politice 6. února 2012 s nadpisem „13 let od začátku jednání v Rambouillet“.

Chtěl bych Vás upozornit, a jestli dovolíte i čtenáře „Politiky“, na jistá přehlédnutí, mezery a nejasnosti v tomto textu.

Za prvé, srbsko-jugoslávská delegace byla do Rambouillet pozvána proto, aby jednáním s delegací Albánců z Kosova a Metochie dosáhla mírového, kompromisního

Celý článek...
 
Kouchner utajoval, nástupce vyšetřuje Tisk Email

Středa, 8. února 2012Státní vedení nepochybuje o nepodjatosti Johna Williamsona, bez ohledu na to, že působil v misi (UNMIK), kterou Carla del Ponte označila za překážku při vyšetřování obchodu s lidskými orgány.

Hlavní žalobce týmu mise EULEX1/ , americký diplomat John Clint Williamson, který má za úkol vyšetřit informace ze zprávy Dicka Martyho o obchodu s lidskými orgány v kauze „Žlutý dům“, působil v UNMIKu2/ nedlouho poté co Bernard Kouchner z vedení mise OSN odešel.

Celý článek...
 
V Kravici žádná genocida nebyla Tisk Email

Úterý, 7. února 2012Bývalý prezident Republiky Srbské (BiH) Radovan Karadžič má v dalších dnech jedinečnou příležitost, jak při křížovém výslechu experta obžaloby polského policejního inspektora Tomasze Blaszcsyka dokázat, že v červenci roku 1995 v hangáru v Kravici u Brtunce, nebyla spáchána žádná genocida, a také vyzvat k zodpovědnosti všechny dosavadní svědky, kteří po celá minulá léta tvrdili, že na tom místě viděli tisíce zabitých muslimů.

Na tuto skutečnost upozornil v rozhovoru pro „Vesti“ bývalý novinář Dr. Zoran Petrović Piroćanac, jehož nahrávky a záznamy z událostí v Kravici z 13. a 14. července 1995 tvoří základ pro svědectví polského policejního inspektora Tomasze Blaszcsyka .

„Karadžićův právní tým měl již příležitost na základě analýzy mých záběrů dokázat, že se v Kravici neodehrála genocida ale válečný zločin, a od soudního senátu požadovat trest pro všechny svědky, kteří křivě svědčili o tomto incident, resp. tvrdili, že viděli něco, co podle ukázek video záznamu neexistuje.“

Co konkrétně myslíte?

„Můj záznam je rozhodující důkaz o tom, že se v Kravici neodehrála genocida.

Celý článek...
 
Washingtonu nezáleží na Bosně a Hercegovině Tisk Email

Pátek, 3. února 2012 /  / Thomas FlamingS Novým Reportérem hovořil Thomas Fleming, předseda Rockford Institutu a redaktor magazínu Chronicles v americkém státě Illinois. Jde o jednoho z předních politických analytiků paleokonzervativní orientace v USA. Je třeba dodat, že příznivci této školy trvají na své loajalitě k zásadám původního kozervativismu a distancují se od neokonzervativismu, který nabyl velkého vlivu v posledních několik destetiletí ve Washingtonu.

Na začátku rozhovoru pro NR, realizovaného během jeho návštěvy v Banja Luce, se Thomas Fleming vyjádřil ohledně dilematu - zda současná situace v Bosně a Hercegovině představuje úvod do zesíleného angažování Západu v této zemi, nebo náznak definitivního rozpadu BaH: „Cokoliv se stane, domnívám se, že ve

Celý článek...
 
EUobserver: Organizovaný zločin skvrnou na působení Eulexu Tisk Email

Pátek, 27. ledna 2012Brusel / Bělehrad – Skutečnost, že na Kosovu nebyl ani jeden z hlavních podezřelých z organizovaného zločinu obžalován, vrhá stín na působení Eulexu, kvůli čemuž vyjádřili kritiku této mise i poslanci Evropského parlamentu, píše portál EUobserver.

Ani čtyři roky po příchodu největší policejní mise EU na Kosovo nebyly vzneseny obžaloby proti hlavním podezřelým z organizovaného zločinu, což vyvolává

Celý článek...
 
Vrazi nikdy sami sebe nesoudí Tisk Email

Čtvrtek, 26. ledna 2012Bývalý plukovník Jugoslávské národní armády (JNA) Ratko Katalina, který byl raněn v ulici Dobrovolnická (Dobrovoljačka) v Sarajevu v květnu 1992, je přesvědčen, že stejní lidé, kteří byli spolupachateli útoku na kolonu JNA, nyní o tomto případu rozhodují.

Katalina uvádí, že kolona JNA byla napadena ze zálohy při svém ústupu. Během útoku byli zajati skoro všichni praporčíci a vojáci, z nichž byla část popravena, část ponechána v zajetí a další část raněna.

"Byl jsem zraněn ve středu kolony, který se ihned zastavil, a tato část padla do pasti.

Celý článek...
 
Vrah Srbů: „Zabil jsem je a kdo mi co může udělat!“ (Svědectví u soudu za masakr Srbů v Chorvatsku) Tisk Email

Neděle, 22. ledna 2012Franko Drljo, bývalý příslušník chorvatské armády v jednotce Mladena Markače, ve vesnici Grubori u Kninu 25. Srpna 1995 po operaci „Bouře“ bestiálně zavraždil šestici Srbů, starce a stařeny.

Frano Drljo, bývalý příslušník chorvatské armády v jednotce Mladen Markače, brutálně zabil šest Srbů, starce a stařeny ve vesnici Grubori blízko města Knin 25. srpna 1995, po skončení operace „Bouře“, řekl v Záhřebu svědek procesu, při kterém se projednávají válečné zločiny.

Celý článek...
 
Rozpadne se Bosna a Hercegovina? Tisk Email

Neděle, 22. ledna 2012Americký politický analytik Stephan Mayer prohlásil při příležitosti 20. výročí rozpadu Jugoslávie, že poslední kapitola rozpadu ještě není dopsána, upozornil na možnost rozpadu Bosny a Hercegoviny do dvou popřípadě třech států. Jak píše ve svém článku, který poskytl, agentuře SRNA a ze kterého citujeme.

Po skončení občanské války v BiH a podpisu Daytonské dohody v roce 1995, političtí vůdci na západě věřili a předpokládali, že se Bosna a Hercegovina brzy stane stabilním, multietnickým a demokratickým státem. S tímto cílem se západní mocnosti především USA, Velká Británie a Francie ujaly řízení a správy v tomto státě.

Do značné míry se současné postoje a praktiky Západu neliší od praktik, používaných na Balkáně cizími vládami v minulosti, předepisování a nařizování opatření, která považovaly za moderní, progresivní a perspektivní ze svého pohledu, bez ohledu na mínění místních obyvatel a jejich kulturních a náboženských tradic. A jako v minulosti také nyní se místní političtí vůdci bouří proti „inteligentní a hlubokomyslné“ politice, v tomto případě Washingtonu, Londýna a Paříže.


Celý článek...
 
Srbská diplomacie v amerických depeších: sága o lži, zradě a hanbě Tisk Email

Úterý, 17. ledna 2012 / Jelena GuskovaPřed nedávnem se v Bělehradě objevila kniha Nikoly Vrziče "Tajemství bělehradských depeší". Jsou v ní uveřejněny dokumenty amerických diplomatů z let 2006 až 2010 týkající se Srbska, které prozradily stránky WikiLeaks. Autor z nich vyvozuje, jak vedení země i srbská diplomacie, až na jisté výjimky, po léta svému lidu lhali, až byli při svých lžích chyceni. Svou knihu označil za ságu o lži, zradě a hanbě.

Depeše amerických diplomatů dokládají, že v roce 2006 ministerský předseda Srbska Koštunica a prezident Tadić vyjadřovali obecné mínění o Kosovu v tom smyslu, že jeho nezávislost nepřipadá z pozice Srbska v úvahu. Vášnivost Koštunici v tomto směru přesvědčila Američany, že rozhovory s ním nemají smysl. Pochopili, že se bude bít za Kosovo do samého konce, a proto se zaměřili na Tadiće.

Z depeší je jasné, že plán na nezávislost Kosova byl už dávno upečen ve Washingtonu. V soukromých rozhovorech to Američané považovali za hotovou věc a "od Srbů očekávali, že to pokud možno lehce stráví, nebudou překážet a nebudou nijak činorodí". (str.19) Oběma srbským představitelům doporučovali jako vhodnou

Celý článek...
 
Sarajevo: Prezident Federace BaH udělil milost Naseru Orićovi Tisk Email

Pondělí, 16. ledna 2012Sarajevo - Prezident Federace BaH udělil milost bývalému veliteli muslimské armády v Srebranici Naseru Orićovi a zrušil čtyřletý podmíněný trest.

Orić tento trest odpykával za nezákonné nošení zbraní a munice, takže tímto je mu znovu umožněno nosit zbraň bez hrozby, že skončí ve vězení.

Kromě Oriće, prezident Federace BaH Živko Budimir udělil milost dalším několika vězňům, mezi kterými jsou vrazi, zloději a trestanci za sexuální delikty, přináší

Celý článek...
 
Podkova nebo kovadlina? Tisk Email

Neděle, 15. ledna 2012 / Michail StavrevZpráva webu pressexpress.eu o televizním dokumentu Tajná historie plánu Podkova, který nedávno odvysílala bulharská televize BTV (komerční kanál Donalda R. Murdocka) je nesmírně zajímavá. Nikoli svým obsahem, ale načasováním. Bývalá ministryně zahraničí Bulharska - Nadežda Nejnski vzpomíná, kterak odhalila světu tajemný plán Srbů na genocidu kosovských Albánců.

Je dobré vyjasnit několik okolností. Předně, kdo tuto informaci sděluje. Nadežda Nejnski (dříve Michajlova) byla v době bombardování Jugoslávie ministryně zahraničí vlády premiéra Kostova, nyní je europoslankyně (křesťansko-demokratická frakce) a předsedkyně Modré koalice pravicových stran (výčet všech jejích současných funkcí by byl delší než tento článek).

„Nadeto“, jak se jí v Bulharsku něžně říká, je diplomatem nové generace

Celý článek...
 
„Podkova“ ukována v Sofii Tisk Email

Čtvrtek, 12. ledna 2012Sofie – Bývalá bulharská ministryně zahraničních věcí přiznala, že ságu „Operace podkova“ napsala vláda tohoto státu bezprostředně před útokem na Jugoslávii, a že ona tento plán, nezkoumajíc věrohodnost údajů předala Německu.

Dokument s názvem „Operace podkova“ sepsala bulharská vláda, i když její zpravodajská služba vyjádřila výhrady ohledně jeho obsahu, řekla bývalá ministryně zahraničí Naděžda Nejinska, která v té době měla příjmení Michajlova.

„Německému ministrovi zahraničí Joschku Fischerovi respektive NATO jsem předala

Celý článek...
 
Válka o miliardy z dolu Trepča Tisk Email

Sobota, 7. ledna 2012I přesto, že již léta není v provozu a drahé technické vybavení chátrá, důl Trepča ve Zvečanu je hlavním cílem Francouzů, Američanů a Němců, kterým se ani po 12 letech od příchodu na Kosovo a Metochii nepodařilo dohodnout. Kdo z Trepči vytáhne miliardy eur těžbou olova, zinku, stříbra a dalších cenných kovů z dolů Stari trg, Crnac, Belo brdo a Koporić?

Při „rozdělování“ Kosova na oblasti, které budou kontrolovat, se věřilo, že

Celý článek...
 
Slova a myšlenky roku 2011 Tisk Email

Pátek, 6. ledna 2011„Možná, kdybych nebyl prezidentem republiky, byl bych i já nespokojen a rozhořčen.“

Boris Tadić, prezident Srbska, B92

„Je paradoxem chodit do školy, vzdělávat se, pracovat a při tom vědět, že jednoho dne už nebudu žít?“

Mirko Cvetković, premiér Srbska na otázku „není-li paradox, abychom toužili po

Celý článek...
 
Jak má Srbsko přežít americké impérium? Tisk Email

Pondělí, 2. ledna 2012 / Thomas FlemingModerátorka televize Republiky Srbské (v Banja Luce) mi položila otázku, na kterou jsem byl od minulého týdne, kdy jsem přistál v Bělehradě, dotazován každý den: „Co si myslíte o šancích Srbska získat v dohledné době kandidátský status na členství v EU?“

Odpověděl jsem, jak odpovídám vždy: „Moc velké nejsou.“ O méně než hodinu později se moje prorocké schopnosti potvrdily. Chorvatsko: Da, Srbsko: Ne.

Nevím, kdo si skutečně myslel, že by Srbsko onen tolik vytoužený status získalo.

Celý článek...
 
Útoky na Srby v Novém Pazaru: proč stát mlčí!? Tisk Email

Neděle, 1. ledna 2012Příklad typického útoku z dnešních dnů v Novém Pazaru:

28. 12. 2011 podal Uroš Nišavić, jáhen Srbské pravoslavné církve v Novém Pazaru, oznámení na místním policejním oddělení na neznámé pachatele, kteří jej při parkování v centru města nedaleko základní školy „Stefana Nemanjiće“ slovně napadli. Z podání ze dne 28. 12. 2011 citujeme:

Asi v 10,45 jsem zaparkoval svoje auto „Ford eskort“ před policejní služebnou kam jsem si šel zaregistrovat novou SPZ. Na křižovatce ulic 37. sandžacké divize

Celý článek...
 
Černý kanál: Eurošílenství Tisk Email

Středa, 28. prosince 2011 / Werner PirkerSrbský president Boris Tadić už Evropě nerozumí. Zřejmě v reakci na negativní doporučení, které Srbsku a jeho eurozralosti vystavili dva „experti na Balkán“ unijních stran v komentářích na stránkách novin Frankfurter Allgemeine Zeitung, si Tadić v tomtéž listu stěžuje, že úsilí, které jeho vláda vynakládá, aby zcela vyhověla bruselskému diktátu, nenachází uznání.

„Členství v EU je strategickým cílem Srbska“, tvrdí Tadić. „Proto evropská orientace Srbska by měla mít i pro EU strategický význam“. Pro EU měla ovšem bezpochyby strategický význam skutečnost, že Srbsko bylo sraženo na kolena, jak se onehdy trefně a bez diplomatických zábran vyjádřil jeden německý ministr zahraničí. V tomto duchu se také nesou jednání o členství v EU se zemí, která byla poražena bombardéry NATO a srbskými „antinacionalisty“. Od přistoupení k EU si tamější vládnoucí prozápadní garnitura slibuje, že se zbaví statutu stigmatizovaného a podřadného státu. Ve skutečnosti se však vstup do EU rovná podpisu kapitulace. K tomu, abychom si názorně představili drsné postupy, jaké budou ve styku vůči Srbsku jako členskému státu uplatňovat evropské hegemonní mocnosti, si stačí připomenout 

Celý článek...
 
Sarajevo jako srbské „mrtvá pole“ Tisk Email

Čtvrtek, 29. prosince 2011Nejméně 8.255 Srbů bylo zabito v Sarajevu v letech 1992 až 1995. Zjistil to Institut pro vyšetřování srbského utrpení ve 20. Století.

Mimo to dalších 860 osob je stále nezvěstných.

Z Institutu oznámili, že míra možné chyby je 3% a že seznam se ještě prověřuje.

Spolupracovníci Institutu zjišťovali fakta pomocí svědků, kteří byli zavřeni v lágrech, lidí, kteří žili v Sarajevu po celou dobu občanské války a členů rodin, kteří přežili zločiny. Tam, kde byly pobity celé rodiny, svědčili jejich sousedé a přátelé.

Celý článek...
 
Německá společnost se podílela na pašování zbraní do Kosova Tisk Email

Neděle, 25. prosince 2011Do pašování zbraní na Kosovo je zapletena i jedna německá společnost. Vyplynulo to z vyšetřování organizované trestné činnosti. Agentuře SRNA to potvrdila mluvčí EULEXu Irina Gudeljevićová.

Odmítla komentovat rozhodnutí Německa o zavedení embarga na dovoz zbraní na Kosovo, ale potvrdila, že oddělení pro vyšetřování organizovaného zločinu Policie EULEX 5. října provedla akci, při níž bylo zatčeno šest osob a vykonána domovní prohlídka na 12 místech na celém území Kosova, včetně soukromých bytů, firemních

Celý článek...
 
Kosovo: Srbsko, EU a Německo Tisk Email

Středa, 21. prosince 2011 / Gerard GallucciNěmecká kancléřka Angela Merkelová navštívila 19. prosince Kosovo a povzbuzovala kosovské Albánce, aby bojovali proti korupci, „chovali se odpovědně“ a „nevyvolávali napětí“. Nicméně se zdá, že její hlavní poselství bylo zaměřeno na Srbsko. Dala jasně najevo, že podle Německa se Srbsko nestane členem EU, dokud se nevzdá Kosova.

Merkelová neřekla, že Srbsko musí uznat Kosovo. Skutečně to vypadá tak, že se

Celý článek...
 
Kauza Srebrenica: Co se stalo v Kravici v červenci 1995? Tisk Email

Sobota, 17. prosince 2011Soudní komora Státního soudu Bosny a Hercegoviny brzy vynese rozsudek v případu Jević a spol. Týká se incidentu, k němuž došlo v zemědělském družstvu v Kravici 13. července 1995. V důsledku tohoto incidentu byli zastřeleni téměř všichni muslimští zajatci, kteří tam byli zadržováni. Incident byl vyvolán tím, když se jeden z vězňů zmocnil zbraně a začal střílet, přičemž zabil a zranil několik strážných. Ostatní strážní zareagovali přehnaně a místo toho, aby dostali situaci pod kontrolu, začali bezhlavě střílet. Když bylo po všem, většina vězňů byla mrtvá. Jednou z klíčových a nevyřešených otázek je: Kolik jich bylo?

Celý článek...
 
Seznam obětí: podvrh haagské obžaloby Tisk Email

Neděle, 27. listopadu 2011 / S. KarganovičSvým podáním soudnímu senátu obžaloba haagského soudu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) teď znovu ukazuje, že systematicky blafuje a že nemá klíčový materiální důkaz k podpoře hlavního bodu obžaloby proti generálu Mladićovi v souvislosti se Srebrenicí.

V čísle „Pečati“ 188 v textu „Srebrenice pod lupou“ jsme odhadli, že obžaloba Haagského tribunálu  (ICTY) „ ve svém obvyklém stylu … vymyslí nějaký způsob, jak obejít nařízení soudního senátu" zveřejnit seznam obětí Srebrenice, z jejichž smrti viní generála Ratka Mladiće ", a jak to konkrétně udělají, to brzy uvidíme."

Celý článek...
 
Sandžak II Tisk Email

Neděle, 27. listopadu 2011V předešlé části (pondělí 31. 10. 2011), byl stručně popsán politický a společenský vývoj a situace, muslimské komunity v Sandžaku k roku 2010. Pro lepší přehled a pochopení nejprve uvedu stručné profily jednotlivých muslimských duchovních a politických představitelů mající rozhodující vliv v dané oblasti.

Srbská komunita – je řlistopad 2011 - nemá na Sandžaku vlastní politické uskupení. Působí zde celostátní srbské poltické strany.

Celý článek...
 
Válka pro nerostné bohatství Kosova Tisk Email

Čtvrtek, 17. listopadu 2011Odhaduje se, že bohatství nalezišť olova, zinku, niklu, manganu, molybdenu a bóru (sedm strategických rud) na Kosovu představuje téměř 1 000 miliard amerických dolarů.

Avrupa Minerals, americká globální korporace specializovaná na vyhledávání nerostného bohatství, nedávno „ s uspokojením oznámila“, že zahájí vrty v Kosovské Kamenici, v blízkosti Gnjilanu.

Začátkem února 2010 začali prospekce na čtyřech nalezištích stříbra, olova a zinku okolo Kosovské Mitrovice, protože to je „nejproduktivnější evropské naleziště olova a zinku“. Měď hledají v Režnju.

V červenci téhož roku Wall Street Journal uveřejnil zprávu, že vyslanec světového finančního magnáta George Sorose byl rok před tím pětkrát na Kosovu.

Celý článek...
 
Goran Petronijević: Markale a Srebrenica jsou dvěma největšími manipulacemi z války v Bosně a Hercegovině Tisk Email

Čtvrtek, 10. listopadu 2012

alt

Goran Petronijević, šéf obhajoby bývalého prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiće říká, že zvláštní tým, zabývající se vyšetřováním událostí z února roku 1994 na tržnici Markale v Sarajevu, jednoznačně dokázal, že se jednalo o manipulaci z muslimské strany a že na to existují přímí svědci.

Případem Markale jsme se zbývali velmi důkladně a v rámci vyšetřování jsme nedávno hovořili s několika lidmi, kteří byli údajně zraněni při explozi, z níž byla obviněna srbská strana. Tito lidé však přiznali, že ve skutečnosti byli zraněni na jiných místech, o několik dní dříve, a že na tržnici byli dovezeni z nemocnice Koševo.

Celý článek...
 
Wikileaks: Američané plánovali loupež srbských klášterů na Kosovu Tisk Email

Pondělí, 31. října 2011 / M. PrelevićPlán na prohlášení srbského kulturního dědictví na Kosovu a Metochii kosovsko-albánským kulturním dědictví byl, podle depeše, která byla nedávno zveřejněná na stránkách Wikileaks, pečlivě připraven na velvyslanectví USA při UNESCO.

Tento pokus naštěstí skončil na 35. zasedání výboru UNESKO koncem července v Paříži krachem lobbistů z Ameriky a Francie.

Američané, jak vyplývá z dokumentů, doufali, že získají podporu zemí, které uznaly Kosovo, ale s lítostí konstatovali, že Srbsko má prostě v UNESCO "příliš mnoho přátel". To bylo vidět i během dvanáctidenního dramatu a těžké diplomatické bitvy v Paříži v letošním roce, kdy srbské delegaci se podařilo překazit plány na prohlášení srbských klášterů kosovsko-albánskými.

Celý článek...
 
Srebrenica – nové pohledy Tisk Email

Sobota, 29. října 2011 / Stefan Karganovič

alt

Těžko říct, zda následující holandský text byl motivován nedávným rozhodnutím soudu druhého stupně v případě Nuhanović / Mustafić. Jak je již známo, v této kauze odvolací senát zrušil minulý týden rozhodnutí soudu prvního stupně, kterým byla odmítnuta žádost na odškodnění, podaná jménem osob zahynulých bezprostředně poté, co srbská armáda obsadila Srebrenicu. I přesto, že se odvolací senát pokusil dopad svého rozhodnutí omezit pouze na tento případ, s tím, že uvádí, že mezi usmrcenými a holandským praporem existoval specifický vztah, a že Holanďané proto byli povinni poskytnout ochranu, dveře se přece pootevřely a princip byl stanoven.

Celý článek...
 
Tribunál v Haagu řídí CIA a MI-6 Tisk Email

Středa, 26. října 2011 / Boris AleksićOd okamžiku založení Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY nebo Haagský tribunál) v r. 1993 se začala objevovat svědectví o jeho ovlivňování vládami řady západních států. Americké a britské tajné službě bylo nařízeno vzít tento dočasný soud pod svoji kontrolu a používat ho s cílem dokončit rozpad Jugoslávie a Srbska – proces, který začal v 90. letech minulého století…

Tribunál začal chrlit obvinění proti Srbům jako na běžícím pásu. Západním zájmům sloužící srbská vláda, která se dostala k moci v říjnu 2000, předala tomuto tribunálu

Celý článek...
 
Hrozí nám třetí balkánská válka! Tisk Email

Neděle, 23. října 2011Bývalý náčelník oddělení bezpečnosti na Vojenské akademii a nynější docent Fakulty bezpečnosti v Bělehradě plukovník Milan Mijalkovski komentuje současnou situaci na severu Kosova v rozhovoru pro „Vesti“. Pokud mezinárodní společenství bude nadále jednat tak, jak jedná při řešení vzniklé krize, hrozí vznik třetí balkánské války.

„Balkán ještě není stabilizován, ještě zde není vše dokončeno a už vůbec ne války. Pokud NATO a EU bude podporovat albánský extremismus, je jisté, že brzy můžeme očekávat třetí balkánskou válku."

Není to příliš přehnané vyjádření?

Celý článek...
 
Falešné a skutečné okupace (Z Wall Street do Kosova) Tisk Email

Neděle, 23. října 2011 / Nebojša Malić Je nemožné, aby pozorovatel dění na Balkáně sledoval jakýkoliv druh lidového protestu kdekoli na světě a nepomyslel přitom na 5. říjen 2000. Toho dne Impériem podporovaná „demokratická opozice“ v Srbsku zorganizovala převrat a zbavila moci jugoslávského vůdce Slobodana Miloševiće (a brzy potom rozbila Jugoslávii). Tento převrat byl prezentován jako lidové povstání, kterému americká vláda a „nevládní“ nadace pouze napomohly - částkou zhruba 100 milionů dolarů. Když však byl přesně stejný vzorec následně zopakován v Tbilisi, Kyjevu a na několika dalších místech, bylo jasné, že platí staré rčení: Jednou náhoda, podruhé náhoda, třikrát a více – rozhodně nepřátelská akce.

Dokument natočený v tomto roce odhalil účast „revolučních konzultantů“, agentů Impéria ze Srbska, při řízení tuniské a egyptské revolty. Zda Impérium stálo i za podněcováním povstání v Sýrii, je nejasné. Libye následovala jiný balkánský scénář. A nyní zde máme hnutí „Obsaďme Wall Street“ [Occupy Wall Street], které se šíří i do dalších míst v USA, v souvislosti s nímž se již také vynořili profesionální revolucionáři (video).

Celý článek...
 
Kosovo a srbské dilema Tisk Email

Úterý, 18. října 2011 / Pavel Kopecký

alt

Albánci a Srbové, Kosovo pole, válka za nezávislost v 90. letech, krvavý neklid a trasa pro mezinárodní obchod omamnými jedy. To je asi stručná představa o představě Čecha, když přijde řeč na Kosovo a Metochiji. Mediální hovor se k tomu malému, Bohem a spravedlností zapomenutému koutu Balkánu poslední dobou stáčí, po jistém klidnějším intermezzu, stále víc. Západní svět totiž v periodách žne, co nerozvážně zasel.


Celý článek...
 
Zrazené Srbsko Tisk Email

Čtvrtek, 13. října 2011/ Srdja Trifković

Přepis rozhovoru se pro rozhlasovou stanici CKCU 93.1FM (Ottawa) Dr. Srdja Trifković se 26. září 2011 během svého vystoupení v pořadu Monday’s Encounter rozhlasové stanice CKCU zamýšlel se nad mimořádnou ochotou vlády v Bělehradě ohrozit srbské národní a státní zájmy, aby demonstrovala svou podřízenost „mezinárodnímu společenství“.

Nedávná várka depeší z amerického velvyslanectví v Bělehradě, kterou zveřejnil server Wikileaks, drasticky ilustruje rozsah institucionalizované politické korupce v Bělehradě. Vychází najevo, že všechny srbské politické strany a téměř každý významnější politik – až na dvě opoziční uskupení, tj. Demokratickou stranu Srbska Vojislava Koštunici a Srbskou radikální stranu Vojislava Šešelje – usilují o přízeň americké ambasády.

Celý článek...
 
Aliance USA a al-Kájdy: Bosna, Kosovo a nyní Libye Tisk Email

Spolupráce Washingtonu s teroristy pokračuje.

Pátek, 7. října 2011 / Peter Dale Scott

 
  

Během posledních dvou desetiletí se dvakrát očekávalo, že ve vojenských výdajích USA a Západu dojde ke značným škrtům. Poprvé tomu bylo po pádu Berlínské zdi a podruhé v souvislosti s finanční krizí z roku 2008. Ale v obou případech vojenské výdaje brzy vzrostly. K faktorům, které přispěly k tomuto nárůstu, mimo jiné patří americké intervence do nových oblastí. V devadesátých letech to byl Balkán a dnes je to Libye. [1] V obou případech zůstalo skryto pohledu veřejnosti, nakolik byla al-Kájda, spíše než nepřítelem, tajným spojencem USA při těchto intervencích. 

Intervence USA na Balkáně a poté v Libyi byly prezentovány servilními americkými a spojeneckými médii jako intervence humanitární. Někteří washingtonští intervencionalisté tomu skutečně mohli upřímně věřit. Ale v obou případech mohly také působit hlubší motivace: od ropy až po geostrategické priority.

Celý článek...
 
Bosenská laboratoř dezinterpretuje výsledky testů DNA v kauze Srebrenica Email

Sobota, 1. října 2011/ Stephen Karganovic

Mezinárodní komise pro pohřešované osoby (International Commission on Missing Persons – ICMP) [1] systematicky klame veřejnost o skutečných možnostech technologie pro analýzu DNA, aby podpořila iluzi, že laboratoře ICMP mají ve svých rukou klíč k rozřešení srebrenického tajemství.

Celý článek...
 
Američané hledají pravdu (6): Zločincům ani den trestu Tisk Email

Kniha amerických autorů "Masakr ve Srebrenici: důkazy, kontext, politika" vysvětluje, proč oficiální verze událostí o nejkontroverznější válečné události v Bosně je plná lží a tajemství.

Jestliže systematické vraždění srbských civilistů na západ od Driny páchané Naserem Oričem není považováno za zločin proti lidskosti,

Celý článek...
 
Američané hledají pravdu(5): Teror Nasera Oriće Email

Pondělí, 22.srpna 2011


Velká část světa poprvé slyšel o Srebreniciv březnu 1993, když ji navštívil generál Philippe Morillon, velitel sil OSN v Sarajevu, a to bez souhlasu svých nadřízených, aby bylo možné připravit cestu pro humanitární konvoje do tohoto města ve východní Bosně, kde probíhaly nelítostné boje mezi muslimskými a srbskými silami, uvedl George Bogdanić v knize "Masakr ve Srebrenici." Naser Orić, velitel 28. Divize Armády Bosny a Hercegoviny, dostal rozkaz, aby generála zajal jako rukojmí.

Celý článek...
 
Zoran Vlašković : Proč EU podporuje zlo na Kosovu a Metochii? Email

Sobota, 27. srpna 2011

Proč Bělehrad mlčí o utlačovaní Srbů?

Skoro nikdo ze srbských politiků nevyjednává o Kosovu a Metochii fakticky, nikdo, aby o tom promluvil v Bruselu, OSN, Radě Evropy, OBSE… Především, EU, USA, Německo, Británie, Francie… podporují na Kosovu a Metochii zlo, anticivilizaci, antidemokracii, protiprávnost…

Celý článek...
 
Američané hledají pravdu (4): Svět odpálil rozbušku Email

Úterý, 9. srpna 2011

Známý americký spisovatel a publicista, poradce kongresmanů a režisér George Bogdanič, již roku 2002 uvedl dokumentární film „Jugoslávie - válka, které se šlo vyhnout“ („Yugoslavia, the Avoidable War”), který obhajoba Slobodana Miloševiće prezentovala u Haagského soudu. Ve svém filmu odvážně jako první uvedl tvrzení, že bosenští muslimové svedli známá krveprolití na srbské jednotky a nafoukli počet obětí, aby vyvolali silnější mezinárodní reakci.

Celý článek...
 
Američané hledají pravdu (3): Clinton objednal oběti Email

Pátek, 5. srpna 2011

Podle profesora Edwarda Hermana, spoluautora knihy "Masakr ve Srebrenici" tvrzení o hrůzném masakru ve Srebrenici velmi vyhovovalo Clintonově vládě, vůdcům bosenských muslimů ale i chorvatským úřadům, které potřebovaly odvést pozornost od devastující etnické čistky Srbů v západní Slavonii.

Celý článek...
 
Američané hledají pravdu (2): Madeleine prospala masakr Email

Středa, 3. srpna 2011
Edward Herman, profesor financí na University of Pennsylvania, přední kritik americké politické ekonomie a médií, se zabývá výzkumem novinářského zpravodajství a kosovské krize, stejně jako politikou genocidy. Jako spoluautor knihy "Masakr ve Srebrenici" říká, že srebrenické události lze nejlépe pochopit v souvislosti s válkou USA a NATO proti Srbsku a destrukcí Jugoslávie.


Celý článek...
 
Američané hledají pravdu (1): Nové počítání obětí Email

Úterý, 2.srpna 2011
Nedávno vyšla v Americe kniha "Masakr ve Srebrenici: důkazy, kontext, politika". Vydala ji Skupina pro vyšetřování událostí ve Srebrenici (Srebrenica Research Group), ve které znalci a svědci v rozjitřené Bosně znovu otevírají nejvíce si protiřečící popisy událostí doprovázející rozpad Jugoslávie.

Celý článek...
 
Blaca: Exekutoři kosovské služby zabili 450 lidí Email

Úterý, 14. června 2011

Priština – Bývalý příslušník Zpravodajské služby Kosova NazimBlaca se přiznal, že byl členem tajné skupiny exekutorů této služby, která úzce spolupracovala se stranou HashimaThaçiho, a která dle jeho tvrzení zabila asi 450 osob, o nichž se předpokládalo, že spolupracovaly s Bělehradem nebo byly považovány za politické nepřátele.

Celý článek...
 
Albánci vyhledávají srbské lékaře Email

Úterý, 10. května 2011

Lékaři z polikliniky ve Štrpcích se rozhodli neúčtovat Albáncům z Prištiny, Prizrenu a Peći, kteří jsou bez peněz a stále častěji zde vyhledávají pomoc, poplatky za zdravotní prohlídky.

Celý článek...
 
Bosna II: Clintonova administrativa směřuje k intervenci NATO v Kosovu Tisk Email

(Cíle, možné náklady a motivy jsou neurčité)

Je stále zřejmější, že Clintonova administrativa zaměřila americkou politiku směrem, který pravděpodobně během několika příštích měsíců či týdnů povede k nějakému druhu Spojenými státy vedené vojenské intervence NATO v neklidné srbské provincii Kosovu. Nedávné události, které poukazují tímto směrem, zahrnují:

  • NATO dokončilo a zpřesnilo pohotovostní plány pro případné vojenské operace v Kosovu. Tyto plány údajně obsahují odhady velikosti možných mírotvorných sil v Kosovu (asi „50 000 vojáků nebo více“ [Agence France Presse, 7/8/98]), stejně jako výběr možných cílů bombardování v celém Srbsku. Kromě toho Clintonova administrativa oznámila, že pokračuje „zpřesňování“ v „oblasti pohotovostních plánů“ pro akci NATO, aby rozhodnutí politických vůdců k intervenci mohlo být učiněno rychle [tiskový mluvčí ministerstva zahraničních věcí James P. Rubin, State Department Daily Press Briefing, 8/3/98].
  • Uspořádání cvičení NATO v blízkosti Kosova jako varování jugoslávskémuprezidentovi Slobodanu Miloševićovi, aby zastavil operace proti Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK), ozbrojené albánské etnické skupině usilující o nezávislost Kosova. V červnu 1998 NATO uskutečnilo simulované letecké útoky v sousední Albánii a Makedonii („Operation Determined Falcon“). Mezi 17. až 22. srpnem se uskuteční letecké a pozemní cvičení v Albánii a v období mezi 10. až 18. zářím v Makedonii.

Aktualizováno Čtvrtek, 28 Duben 2011 23:24
Celý článek...
 
Deportace před očima Bundeswehru Email

Čtvrtek, 28. dubna 2011

Vzhledem ke své hrůze je to téměř neuvěřitelný příběh:dřívější Kosovská osvobozenecká armáda UÇK měla bezprostředně po skončení války na Kosovu odvézt srbské zajatce do Albánie, aby jim tam byly odebrány tělesné orgány. Ve zprávě Evropské komise byly označeny výpovědi svědků těchto zločinů jako „korektní a jednoznačné“. Pořad Info televizní stanice NDR (Norddetscher Rundfung) předkládá dokument OSN s výpověďmi očitých svědků, který zcela posouvá pohled na roli Bundeswehru.

Celý článek...
 
Jak byl úmyslně zabit Milošević. Email

Čtvrtek, 14. dubna 2011

Na základě důkladného seznámení se s analýzou autoritativního konsilia o zdravotním stavu Miloševiče byla vydána vědecká práce s řadou relevantních lékařských a vědeckých podkladů, které potvrzují, že prezident SRJ byl v haagském vězení zákeřně zavražděn.

Celý článek...
 
Cathrin Schützová: „Milošević dostal své žalobce na lavici obžalovaných“ Email

Neděle, 20. března 2011

Před pěti lety v Haagu zemřel prezident Jugoslávie. Tamní Tribunál OSN mu odepřel odpovídající lékařskou péči. Rozhovor s Cathrin Schützovou vedl Rüdiger Göbel.

Celý článek...
 
Albánci si přivlastňují srbské kulturní dědictví Email

Sobota, 12. března 2011

Poté, co nedávno srbský stát vrátil ikony Srbské pravoslavné církve chorvatskému státu, hrozí nyní další tlaky na to, aby byla vrácena část expozice někdejšího muzea v Prištině.

Celý článek...
 
„Kanadský ústav pro zkoumání genocidy“: popírači genocidy, pokrytci a pomlouvači Email

James Bisset

 


 James Bisset, bývalý kanadský velvyslanec v Jugoslávii a předseda Lord Byron Foundation,  ve svém  článku z 18. února („Kanadský ústav pro zkoumání genocidy“: popírači genocidy, pokrytci a pomlouvači) poukázal na některé znepokojivé skutečnosti týkající se bosňácké organizace Institute for the Research of Genocide of Canada, která se snažila, aby americkému profesorovi historie Srdjovi Trifkovićovi, nebylo umožněno 24. února pronést přednášku na Univerzitě Britské Kolumbie ve Vancouveru. Bosňácká organizace zjevně dosáhla svého. V úterý 24. února byl dr. Trifkovićovi odepřen vstup do Kanady. Po šesti hodinách zadržování a výslechu na vancouverském letišti byl eskortován k dalšímu letu do Seattlu. Viz reportáž CTV News
Celý článek...
 
Dopis Milivoje Ivaniševiće generálnímu tajemníku OSN Email

Jeho Excelence

Pan Ban Ki-Mun

Generální tajemník

OSN  New York

                                                                                                                                                                             Bělehrad, 29.dubna 2010.

Celý článek...
 
KOSMET – centrum bílé Al Kaidy Email

Sobota, 5. března 2011

Větší množství teroristických skupin rekrutuje v Kosovské Mitrovici „spáče“ pro Evropu, a útočník na americké vojáky ve Frankfurtu je následovník „Abu Bakir Sidika“, mudžahedínského oddílu, který vyvíjí svou činnost na KOSMETu, píší „Večerní novosti“.

Celý článek...
 
Západ chtěl válku na Kosovu Email

Pátek, 5. března 2011

Kosovo je mafiánský stát, prohlásil italský poslanec Pino Arlaki, člen výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu, sociolog a autor četných publikací o mafii, který v letech 1997 až 2002 byl podsekretářem OSN a výkonným ředitelem úřadu pro boj proti narkotikům a prevenci kriminality.

Celý článek...
 
Zločinné Kosovo: americký dar Evropě Email

Čtvrtek, 24. února 2011/ Diana Johnstoneová

Americká média věnovala větší pozornost pověstem o sexuálních stycích Juliana Assange se dvěma upovídanými Švédkami, než oficiální zprávě obviňující kosovského premiéra Hashima Thaçiho z toho, že provozuje zločinný podnik, který je, kromě téměř všech možných zločinů, odpovědný i za vraždy zajatců, aby pak mohly být jejich tělesné orgány prodány na světovém trhu.

Celý článek...
 
Dvanáct let od jednání v Rambouillet Email

Středa, 9. února 2011

Bělehrad – V těchto dnech uplynulo dvanáct let od zahájení mírové konference o Kosovu na zámku Rambouillet nedaleko Paříže, které se zúčastnili představitelé Srbska a kosovských Albánců, za přítomnosti mezinárodních představitelů.

Celý článek...
 
Wikilaeks: Kosmet řídí kriminálníci. Email

Středa, 2. února 2011

Frans Timmermans, někdejší holandský státní sekretář pro evropské záležitosti, upozornil v roce 2007 Američany, že Kosovo řídí lidé, kteří se živí kriminální činností. Říká se to v depeši z Haagu, kterou objevily Wikileaks. V Uvropské unii nebude nikdy dosaženo konsenzu v otázce Kosova, oznámil tehdy Timmermans.

Celý článek...
 
Smilja Avramová: Repríza Osvětimi v režii Thaçiho Email

Úterý, 18. ledna 2011

Obchod s lidskými bytostmi a jejich orgány překonala nacistické zločiny při uskutečňování lékařských experimentů s živými lidmi. Doktor Mengele byl amatér ve srovnání s „monstry“ – netvory, která se schovala pod deštník NATO.

Celý článek...
 
Milivoje Ivanišević: Zabetonovaná pravda o našich obětech Email

Úterý, 18. ledna 2011

Biljana Živković (časopis Pečat)Ředitel Institutu pro vyšetřování srbských utrpení ve 20. století Milivoje Ivanišević hovořil s redaktorkou Pečati o Srebrenici po 15 letech, o válce v Bosně a Hercegovině (BaH), o mezinárodních mistifikacích a domácí podlézavosti.Oběti, které Srbové přinesli v Bosně a Hercegovině během dvacátého století, v obou světových válkách a ve všech lágrech, byly děsivé - 1.389.720 lidí, mezi nimi i velké množství žen a dětí. Toto číslo musíme doplnit o víc než 32 000 zabitých v letech 1992-1995.
Celý článek...
 
Pro Srbsko je lepší zůstat mimo EU Email

Čtvrtek, 9. prosinec 2010/ James Bisset 


Jedním z účastníků konference Serbia: The Strategy for Survival (Srbsko: strategie pro přežití), kterou 5. listopadu v Bělehradu společně uspořádal časopis Geopolitika a The Lord Byron Foundation, byl i předseda LBF James Bisset. Po svém návratu do Ottawy sdělil své dojmy v rozhovoru pro rozhlasový pořad Monday’s Encounter (Pondělní setkání) stanice CKCU FM. 
Celý článek...
 
Porážka Ameriky a úspěch WIKILEAKS Email

Sobota,4.prosinec 2010

Americký republikán Peter King je nazval teroristy.  Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odsoudila jejich nejnovější aktivitu jako ohrožení životů amerických diplomatů. Tuto akci italský ministr zahraničí Frattini hodnotil jako "11. září světové diplomacie "! Ne, to nejsou vousatí extremisté z Blízkého východu, ale skupina lidí, kteří provozují webové stránky Wikilaeks.

Celý článek...
 
Kosovo je srbská Hirošima Email

Sobota,30.říjen 2010

  Jedna z největších autorit světové medicíny profesor dr. Dušan Stanojević se po provedení prvních srbských výzkumů rozhodl jako první informovat o tragickém zdravotním stavu srbského obyvatelstva na Kosmetu.Odhalil dlouho skrývanou skutečnost, že srbský národ na Kosovu a Metohiji se ocitá v epidemii karcinomu. Jen rakovina kostí se za posledních několik let zvýšila o 107 procent, otráveny jsou půda, voda i vzduch. O tom všem hodlá dr. Stanovjević informovat Světovou zdravotnickou organizaci a Organizaci spojených národů.
Celý článek...
 
Profesor Rajko Doleček: Vrána vráně oči nevyklove Email

Středa,25.srpen 2010


 Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, MSD (ICJ, International Court of Justice) z Haagu, dne 22.července 2010, že „vyhlášení nezávislosti Kosova 17.února 2008 neporušilo obecný mezinárodní zákon (právo)", vyvolalo řadu protichůdných reakcí, i když MSD sdělil, že „soudní dvůr se domnívá, že má jurisdikci sdělit svůj konzultativní názor jako odpověď na dotaz Valného shromáždění OSN".

Ukázalo se však, že otázka byla poněkud diletantsky (záměrně ?) stanovena, mnohem více by odpovídala realitě a potřebám mezinárodního práva kdyby zněla „Je Kosovo stát shodný s normami mezinárodního práva?", nebo „Nepředstavuje uznání Kosova jako státu jinými státy porušování mezinárodního práva?"

Celý článek...
 
Všichni kosmetští Tonyblaiři Email

Pondělí, 9.srpen 2010

 

Devět albánských chlapců, narozených na Kosmetu po bombardování NATO roku 1999, dostalo jméno Tonyblair po bývalém britském premiérovi Tony Blairovi.

Jmenovci bývalého britského premiéra měli příležitost se s Blairem potkat během jeho návštěvy Kosmetu, hlásí BBC v srbském jazyce. Bývalý britský premiér Tony Blair strávil 10.červenec 2010 na návštěvě Prištiny, na pozvání kosovského premiéra Hašima Tačiho.

Celý článek...
 
Balkanizace výrokem soudu Email

Neděle,1.srpen 2010

Stoupenci výroku haagského soudu o oprávněnosti kosovské nezávislosti se radují, že se snad konečně po deseti letech zbaví problému, který si sami vytvořili bombardováním Jugoslávie, jeho podporou nebo podlehnutím mediální a mocenské masáži. Nezbavili se ničeho. Soud navíc vytvořil precedens, když balkanizaci nabídl jako možný model pro separatisty a extrémisty využívající slabosti nebo rozpadu státní moci kdekoli ve světě.

Celý článek...
 
USA nedovolí rozdělení Kosmetu Email

Čtvrtek, 22.červenec 2010

Rozdělení by bylo možné jedině kdyby USA zaslaly vedení kosovských Albánců velmi silný, nedvojsmyslný signál, aby takové řešení zvážilo. Když se vezme v úvahu aktuální postoj Washingtonu, šance, aby se něco takového stalo jsou extrémně nízké, prohlásil pro bělehradská média William Montgomery, bývalý velvyslanec USA v Srbsku.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL